Teroristé na motocyklu vraždili v Káhiře.Policie zatýká

Reuters Simona Holecová, Reuters
23. 2. 2009 9:30
Policie po útoku zatkla pět podezřelých

* Útočník zavraždil francouzskou turistku * Nálož vhodil do davu z motorky * Incident se odehrál u populárního bazaru ze 14. století

Káhira - V turisty vyhledáváné části Káhiry vybuchla v neděli nálož.

Egyptské bezpečnostní složky nejprve informovaly, že při bombovém útoku byli zavražděni čtyři lidé, z toho dva cizinci. Později úřady upřesnily, že si výbuch jako zázrakem vyžádal "jen" jediný život.

"Zahynula žena z Francie. Dalších dvacet lidí utrpělo zranění," informoval Hatem Gabalí, ministr zdravotnictví.

Výbuch do okolí rozmetal úlomky mramoru a kamení, šest osob bylo poraněno vážně. "Pokud jde o národnosti, máme mezi zraněnými třináct Francouzů, tři občany Saudské Arábie a čtyři Egypťany," doplnil Gabalí.

Policie zatkla pět podezřelých osob.

Poklidné nákupy a pak peklo

Útok se odehrál po setmění u populárního bazaru Chán al-Chalílí, jehož historie sahá do 14. století. Turisté si tu s oblibou nakupují tretky, ale i tradiční egyptské výrobky, zlato a stříbro. Zvykem je vysedávat u venkovních kavárenských stolků a sledovat cvrkot.

Foto: Aktuálně.cz

Očitý svědek pro agenturu Reuters popsal, že výbušninu mezi lidi vhodil neznámý člověk, který místem projížděl na motorce. Nálož explodovala zrovna v okamžiku, kdy před kavárnami postávaly hloučky lidí sledujících na obrazovkách fotbalový zápas.

"V tu chvíli, kdy se to stalo, jedna strana skórovala. Nejdřív jsem si myslel, že ten obrovský hluk má co do činění s oslavami gólu," citovala jej agentura Reuters. "Pak ale začali někteří lidé utíkat a byl slyšet křik a na zemi ležela těla. Bylo tam hodně nářku."

"Zrovna jsem se modlil, když se ozvala děsivá rána. Lidé začali panikařit a vybíhat z mešity. Dorazila policie, zatarasila hlavní východ a začala nás evakuovat zadními dveřmi," popsal situaci na místě Mohammed Abdel Azim. Šestapadesátiletý muž byl v té chvíli s rodinou uvnitř známé Husajnovy mešity, která s bazarem sousedí. "Je to zlé. Věřili jsme, že Egypt je jedinou zemí bezpečnou před bombami," dodal.

Druhý útok nevyšel

O chvíli později se měl na stejném místě odehrát druhý útok.

Egyptská státní agentura MENA uvedla s odvoláním na svědky, že druhá nálož byla svržena ze střechy blízkého hotelu. Zařízení však nevybuchlo a policie jej již zneškodnila.

Kdo za tím stojí?

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, jisté tak není ani to, zda byl skutečně primárně namířen na cizince.

"Jisté je, že šlo o práci amatérů, nikoli o dobře organizovanou skupinu," domnívá se ředitel Centra pro politické a strategické studie v Káhiře Abdel-Monem Saíd. "Měli primitivní zařízení - vždyť jedno z nich naštěstí ani nefungovalo. A první výbuch nebyl ani zdaleka tak tvrdý, jak v tomto místě mohl být... Vypadá to spíš jako práce někoho, kdo se hodně zlobí," uvedl.

Pro teorii, že cílem byli turisté, svědčí fakt, že militantní islamisté v minulosti ostře kritizovali egyptský turistický ruch, který prý přináší zlo. Známé jsou také krvavé útoky v minulosti.

Například útok na turisty v Luxoru v devadesátých letech, kde bylo zavražděno více než padesát lidí.

Egypt už zažil také únos cizinců. V září 2008 maskovaní střelci zajali devatenáct lidí na safari v odlehlé části Egypta poblíž súdanské a libyjské hranice.

Krvavá noc přišla do Káhiry v okamžiku, kdy se země radovala z nejlepšího výdělku z turistického ruchu. Čerstvě zveřejněné statistiky ukázaly, že právě rok 2008 byl nejúspěšnější za posledních mnoho let. Turistický ruch je přitom pro Egypt jedním z hlavních zdrojů příjmů.

 

Právě se děje

Další zprávy