Teroristé loni útočili ve světě méně, tvrdí USA. Při atentátech zemřelo přes 28 tisíc lidí

ČTK ČTK
3. 6. 2016 6:18
V roce 2015 došlo po celém světě k více než 11 700 atakům, které měli na svědomí teroristé. Pěti nejnebezpečnějšími státy z hlediska terorismu jsou Irák, Pákistán, Indie, Afghánistán a Nigérie. Bylo tam loni soustředěno více než 55 procent útočných akcí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Počet teroristických útoků loni ve světě klesl poprvé od roku 2012, a to meziročně o 13 procent. Uvádí to výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí mapující terorismus, podle níž se útoky teroristů rozptýlily do více míst než dříve. Hlavní podíl na celkovém poklesu má podle Washingtonu úbytek atentátů v Iráku, Pákistánu a Nigérii.

V roce 2015 došlo po celém světě k více než 11 700 atakům, které měli na svědomí teroristé. Zahynulo při nich přes 28 300 lidí a zraněno bylo přibližně 35 300. O rok dříve přitom zahynulo ve světě v důsledku 13 500 teroristických útoků téměř 33 000 lidí.

"Globální teroristická hrozba se v roce 2015 dále rychle vyvíjela a stala se více decentralizovanou a rozptýlenou," citovala zprávu agentura Reuters. K alespoň jednomu útoku teroristů došlo v 92 zemích.

Více než 55 procent těchto akcí bylo však soustředěno do pětice z tohoto hlediska nejnebezpečnějších států: Iráku, Pákistánu, Indie, Afghánistánu a Nigérie.

Zatímco ve třech v úvodu zmíněných zemích jejich počet poklesl, nárůst naopak zaznamenali v Turecku, Sýrii, Egyptě, Afghánistánu, Bangladéši a na Filipínách.

Zpráva varuje před vlivem takzvaného Islámského státu, který sice v Iráku a Sýrii ztrácí pozice, avšak v dalších blízkovýchodních či severoafrických zemích se objevily a posílily s ním spjaté skupiny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy