Terorista v Manchesteru cílil na náctileté. Předchozí takový útok přiměl Izrael k postavení zdi

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 23. 5. 2017 18:51
Policie zveřejnila identitu útočníka Manchesteru. Jmenuje se Salman Abedi a ve městě dlouho žil. Sebevražedné provedení od počátku naznačovalo, že jde o akci radikálních islamistů. Při explozi před koncertní halou v Manchesteru zemřelo nejméně 22 lidí, desítky dalších jsou zraněny. Policie se více obávala útoků nožem nebo najíždění automobilů do davu lidí.
Forenzní experti v manchesterské hale.
Forenzní experti v manchesterské hale. | Foto: Reuters

Manchester - Zvýšené riziko teroristického útoku platí ve Velké Británii už několik měsíců, policie a kontrarozvědka MI5 maří útoky a zatýká potenciální teroristy.

Masakr na koncertě v Manchesteru ukázal, že ne všechny.

Útočník Salman Abedi se odpálil po skončení koncertu tři minuty po půl jedenácté místního času. Nikoliv uvnitř haly pro 21 tisíc diváků, ale před vchodem.

Znovu se tak vrací věčný problém. Na každé akci, kde je velký počet lidí, musí kontroly někde začínat. Za určitým bodem nelze zajistit, aby nikdo nenesl výbušniny či zbraně. Ať už na sobě nebo v batohu.

Loni v létě se dva teroristé nemohli dostat do budovy letiště v Istanbulu, protože kontrolní rámy začínaly hned za vstupními dveřmi. Tak stříleli ze samopalů před vchodem a pak se odpálili. Zemřelo 45 lidí.

Štěstí měli loni návštěvníci hudebního festivalu v německém Alsbachu. Atentátník měl bombu v batohu. Když se nedostal dovnitř, odpálil se před vchodem do nedalekého baru. Zemřel jen on.

Dívka zachytila výbuch v Manchesteru. Ozvala se rána a pak vypukl chaos.
0:19
Dívka zachytila výbuch v Manchesteru. Ozvala se rána a pak vypukl chaos. | Video: twitter.com/elliefreyax

Typická práce radikálních islamistů

Způsob provedení - výbuch bomby na těle - odpovídal od počátku taktice islamistických teroristů.

K činu se podle očekávání přihlásil Islámský stát, což ale nemusí znamenat, že někdo jeho vedení akci naplánoval nebo o ní dopředu věděl. IS před časem vyzvalo své příznivce, aby útoky vymýšleli a realizovali sami.

Nedávný pumový útok na autobus s fotbalisty Borussie Dortmund  potvrdil, že je třeba být opatrný s rychlými soudy. Na místě byly nalezeny dopisy jakoby od islamistů. Později se však ukázalo, že skutečný pachatel pouze chtěl, aby jim čin byl připsán.

U sebevražedného atentátu je ale takový scénář málo pravděpodobný. Jde o typickou ukázku islamistů, motivovaných přesvědčením, že "mučednická smrt" jim otevře cestu do lepšího světa.

Hlasitější zvuk jsem nikdy neslyšel, tvrdil o explozi svědek teroristického útoku na koncertě Ariany Grande v severoanglickém Manchesteru. | Video: Reuters

Útočník nemusel být sám

MI5 ovšem podle listu Guardian předpovídala hlavně takzvané low-tech útoky. Tedy bodání lidí nožem nebo najetí automobilem do skupiny chodců.

Vyrobit silnou nálož jako tu z Manchesteru vyžaduje určité znalosti. Takže může jít o dílo skupiny nebo jednoho člověka, která prošla určitým výcvikem.

Foto: Aktuálně.cz

Premiérka Theresa Mayová oznámila, že totožnost muže vláda zná, ale zatím informaci kvůli vyšetřování nezveřejní. Podle listu Daily Mail jméno teroristy z dřívějška figuruje v policejních záznamech.

Nejen v Británii panují obavy, že teror mohou osnovat a páchat navrátilci z válek v Sýrii a Iráku. Zejména ti občané evropských zemí, kteří bojovali za Islámský stát.

Z Velké Británie do jeho řad vstoupilo zhruba 800 mužů, ale i žen. Nejznámější tváří je Mohammed Emwazi alias Jihadi John, který vraždil před kamerou zajatce a zemřel při britském náletu na syrské město Rakka.

Atentát v Manchesteru je specifický tím, že mířil na akci s velkou účastí teenagerů. Koncert zpěvačky Ariany Grande, oblíbené mezi náctiletými.

Jde o první takový útok od roku 2001, kdy se sebevražedný atentátník vyslaný hnutím Hamás odpálil před telavivskou diskotékou Dolphinarium. Usmrtil jedenadvacet dětí, převážně dívek mladších osmnácti let.

Masakr byl jedním z důvodů kolapsu izraelsko-palestinských mírových jednání a vedl ke stavbě izraelské bariéry podél Západního břehu Jordánu.

Zmatek a řev. Záběry ze stadionu v Manchesteru, kde po výbuchu umírali lidé. | Video: TWITTER.COM/HANNAWWH, TWITTER.COM/ZACH_BRUCE
 

Právě se děje

Další zprávy