Terorista s nožem zaútočil na policejní stanici ve Španělsku. Policisté ho zastřelili

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 20. 8. 2018 21:50
Podle oficiálních zdrojů byl pachatel devětadvacetiletý muž alžírského původu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Madrid - Španělská policie dnes na barcelonském předměstí Cornellà zastřelila muže, který se pokusil s nožem v ruce zaútočit na osazenstvo policejní stanice. Policie začala vyšetřovat čin devětadvacetiletého muže alžírského původu jako teroristický útok. Druhý incident s původně nejasným motivem, při němž vjelo v severošpanělském městě Casetas auto na chodník a zranilo tři lidi, byl podle listu La Vanguardia dílem opilého řidiče.

Alžířan při pokusu o útok na policejní stanici křičel "Alláhu akbar" (arabsky Bůh je velký) a další slova, jimž policie nerozuměla, sdělil komisař barcelonské policie Rafel Comes. Podle televize RTVE měl útočník původem ze severoafrické země španělské doklady a žil trvale v Cornelle, sotva dvě minuty chůze od policejní služebny, na niž zaútočil.

Podle vyšetřovatelů nebyl členem žádné teroristické skupiny a jednal na vlastní pěst. Policisté několik hodin prohledávali jeho byt, v němž podle médií nenašli žádné zbraně ani výbušniny.

Comes řekl, že bezpečnostní dveře stanice byly před útokem zavřené. Útočník údajně opakovaně zvonil, aby byl vpuštěn dovnitř a s policisty uvnitř stanice hovořil prostřednictvím domovního telefonu. Poté, co se policisté rozhodli ho vpustit dovnitř, vytasil "velký nůž" a učinil výpad proti policistům. Podle Comese to byl promyšlený útok. Jeden z policistů na útočníka vystřelil. Komisař potvrdil, že "v tuto chvíli" policie incident považuje za teroristický čin.

Podle médií měl muž španělskou manželku, která po sňatku s ním konvertovala k islámu a začala si zahalovat obličej. List La Vanguardia napsal, že se pár z neznámých důvodů nedávno rozešel. Muž nebyl mezi podezřelými osobami sledovanými policií a ani podle sousedů nebyl ničím nápadný.

Policie uvedla, že incident se odehrál kolem 05:45 SELČ ve městečku Cornellà de Llobregat blízko Barcelony. Na místě zasahovaly záchranné služby a stanice byla uzavřena.

Španělské úřady posílily bezpečnostní opatření na regionálních policejních stanicích. S vyšetřováním pomáhají i zpravodajské služby. Ministerstvo vnitra řešilo možné zvýšení rizika teroristického útoku ze čtvrtého na nejvyšší pátý stupeň, nakonec se však rozhodlo ponechat jej na současné úrovni.

Další incident, u něhož bylo zprvu podezření na možný cílený útok, se odehrál ráno v městečku Casetas, kde automobil najel na chodník a zranil tři lidi. Řidiče, který po činu uprchl, se policii podařilo zadržet i s jeho partnerkou, jež ve voze rovněž jela. Po krevní zkoušce se ukázalo, že byl pětadvacetiletý muž opilý a měl v krvi i další návykové látky. Policie proto událost vyšetřuje jako dopravní nehodu.

Mezi zraněnými je i 45letý muž, který byl převezen do nedaleké nemocnice. Zbylí dva zranění byli převezeni do jiné nemocnice. O jejich stavu nejsou známy podrobnosti, podle webu 20minutos.es jsou však mimo ohrožení života.

Minulý pátek si Barcelona připomněla první výročí útoku islamisty, který v dodávce projížděl davem lidí na bulváru La Rambla. Zabil přitom 14 osob a více než stovku jich zranil. Comes dnes řekl, že policie nemá žádné důkazy o souvislosti mezi dnešním incidentem v Cornelle a loňskými útoky v Barceloně a v nedalekém Cambrils.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy