Terorista dostal v Německu doživotí za útok na vlaky

Blahoslav Hruška
9. 12. 2008 12:58
Akce se útočníkům z Libanonu nezdařila. Při míchání výbušniny chybovali
Júsuf Hadždíb před tribunálem v Düsseldorfu.
Júsuf Hadždíb před tribunálem v Düsseldorfu. | Foto: Reuters

Düsseldorf - Libanonec s německým pasem, který v létě 2006 se svým komplicem plánoval zopakovat v Německu teroristické útoky podobné těm v Londýně nebo Madridu, dostal doživotní trest.

Ortel nad Júsufem Hadždíbem dnes vynesl vrchní zemský soud v Düsseldorfu.

"Kdo nenávistně plánuje zákeřné zabití mnoha lidí, a ještě ke všemu společensky nebezpečnými prostředky a ze svého pohledu udělá pro úspěch svého činu vše, ten na sebe bere takovou vinu, že odpovědí podle zákona může být pouze trest nejvyšší," napsal v rozsudku soudce Ottmar Breidling.

Hadždíb společně se svým přítelem Džihádem Hamádem, který si už mezitím za stejný čin odpykává dvanáctiletý trest v Libanonu, před dvěma a půl roky položil dvě kufříkové bomby do regionálních vlaků směřujících do Hammu a Koblenze.

Svůj čin spáchali na nádraží v Kolíně nad Rýnem.

To ostatně sám Hadžíd přiznává, tvrdí ale, že šlo jen o atrapu, která nemohla nikdy explodovat. Do vlaků atrapy položili prý proto, že chtěli Německo vystrašit.

Soud se naopak přiklonil k expertnímu posudku, podle nějž desítkám úmrtí zabránila jen nepatrná technologická chyba při domácí přípravě výbušniny.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy