reklama
 
 

Terorista Belmochtár je zřejmě po smrti, zahynul při francouzském náletu v Libyi

28. 11. 2016 18:56
Při francouzském náletu v Libyi prý zahynul vůdčí terorista radikální skupiny Murábitún Mochtár Belmochtár O smrti Belmochtára, který je považován za jednoho z nejnebezpečnějších radikálů v oblasti Sahary, se v minulosti spekulovalo již několikrát. Belmochtárovi se připisuje mimo jiné útok na plynárnu na jihovýchodě Alžírska, kde jeho lidé v roce 2013 zajali na 700 lidí včetně 130 cizinců. Armáda rukojmí po třech dnech osvobodila, boje ale skončily smrtí 39 rukojmích a 29 teroristů.

Washington - Terorista alžírského původu Mochtár Belmochtár pravděpodobně zahynul při náletu, který na libyjském území podnikla francouzská letadla. S odvoláním na vysoce postavený americký zdroj o tom informovala agentura AFP. Pentagon, ani francouzské ministerstvo obrany se k informaci zatím nevyjádřily. O smrti Belmochtára, který je považován za jednoho z nejnebezpečnějších radikálů v oblasti Sahary, se v minulosti spekulovalo již několikrát.

Alžířan Belmochtár je vůdcem radikální skupiny Murábitún napojené na organizaci Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM), která provedla v oblasti Sahary a subsaharské Afriky řadu krvavých teroristických útoků. USA vypsaly na jeho dopadení odměnu pěti milionů dolarů (128 milionů Kč).

Nálet na islamistu francouzské stroje provedly údajně během tohoto měsíce díky informacím, které získaly od amerických tajných služeb.

Připisuje se mu útok na plynárnu v Alžírsku

Belmochtára ale prohlásily úřady různých států za mrtvého v minulosti už několikrát. Naposledy v červnu loňského roku, ale už i v roce 2013.

Belmochtárovi se připisuje mimo jiné útok na plynárnu na jihovýchodě Alžírska, kde jeho lidé v roce 2013 zajali na 700 lidí včetně 130 cizinců. Armáda rukojmí po třech dnech osvobodila, boje ale skončily smrtí 39 rukojmích a 29 teroristů.

Skupina Murábitún se přihlásila také k útoku na hotel Radisson Blu v maliské metropoli Bamaku v listopadu loňského roku, který si vyžádal 22 obětí, a rovněž k letošnímu lednovému atentátu na hotel a kavárnu v hlavním městě Burkiny Faso Ouagadougou, při kterém zahynulo nejméně 30 lidí.

autor: ČTK | 28. 11. 2016 18:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama