Terorista Belmochtár je zřejmě po smrti, zahynul při francouzském náletu v Libyi

ČTK ČTK
28. 11. 2016 18:56
Při francouzském náletu v Libyi prý zahynul vůdčí terorista radikální skupiny Murábitún Mochtár Belmochtár O smrti Belmochtára, který je považován za jednoho z nejnebezpečnějších radikálů v oblasti Sahary, se v minulosti spekulovalo již několikrát. Belmochtárovi se připisuje mimo jiné útok na plynárnu na jihovýchodě Alžírska, kde jeho lidé v roce 2013 zajali na 700 lidí včetně 130 cizinců. Armáda rukojmí po třech dnech osvobodila, boje ale skončily smrtí 39 rukojmích a 29 teroristů.
Mochtár Belmochtár
Mochtár Belmochtár | Foto: Reuters

Washington - Terorista alžírského původu Mochtár Belmochtár pravděpodobně zahynul při náletu, který na libyjském území podnikla francouzská letadla. S odvoláním na vysoce postavený americký zdroj o tom informovala agentura AFP. Pentagon, ani francouzské ministerstvo obrany se k informaci zatím nevyjádřily. O smrti Belmochtára, který je považován za jednoho z nejnebezpečnějších radikálů v oblasti Sahary, se v minulosti spekulovalo již několikrát.

Alžířan Belmochtár je vůdcem radikální skupiny Murábitún napojené na organizaci Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM), která provedla v oblasti Sahary a subsaharské Afriky řadu krvavých teroristických útoků. USA vypsaly na jeho dopadení odměnu pěti milionů dolarů (128 milionů Kč).

Nálet na islamistu francouzské stroje provedly údajně během tohoto měsíce díky informacím, které získaly od amerických tajných služeb.

Připisuje se mu útok na plynárnu v Alžírsku

Belmochtára ale prohlásily úřady různých států za mrtvého v minulosti už několikrát. Naposledy v červnu loňského roku, ale už i v roce 2013.

Belmochtárovi se připisuje mimo jiné útok na plynárnu na jihovýchodě Alžírska, kde jeho lidé v roce 2013 zajali na 700 lidí včetně 130 cizinců. Armáda rukojmí po třech dnech osvobodila, boje ale skončily smrtí 39 rukojmích a 29 teroristů.

Skupina Murábitún se přihlásila také k útoku na hotel Radisson Blu v maliské metropoli Bamaku v listopadu loňského roku, který si vyžádal 22 obětí, a rovněž k letošnímu lednovému atentátu na hotel a kavárnu v hlavním městě Burkiny Faso Ouagadougou, při kterém zahynulo nejméně 30 lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy