Teror v roce 2008 sáhl i na Česko. Zemřel velvyslanec

Martin Novák Martin Novák
30. 12. 2008 8:00
Internetová stránka ministerstva stále uvádí Iva Žďárka jako velvyslance

* Pro západní cizince nyní Islámábád není příliš bezpečný * Ivo Žďárek paradoxně zemřel, protože budova velvyslanectví ČR se opravovala kvůli zajištění větší bezpečnosti * Majitel zničeného hotelu Marriott se pustil do oprav

Praha - Centrum pákistánské metropole Islámábádu, neděle 21.září podvečer místního času. Normální pracovní den, neboť v Pákistánu jakožto islámské zemi je dnem volna pátek.

K hotelu Marriott, kde se pravidelně scházejí nejdůležitější a nejznámější osoby ve městě, přijíždí nákladní automobil.

Řidič náhle stočí volant směrem k parkovišti, přestože závora je dole a není možné projet. Vůz se o ni zastaví, v kabině řidiče dojde k explozi.

Nervózní stráže pobíhají kolem, pak se jeden z příslušníků ochranky snaží z vozem vycouvat. Pozdě.

Více než půl tuny výbušniny, naložené v automobilu, exploduje a luxusní hotel v několika vteřinách mění v hořící ruiny.

Bývalý český velvyslanec v Pákistánu Ivo Žďárek.
Bývalý český velvyslanec v Pákistánu Ivo Žďárek. | Foto: MZV

Pro Českou republiku to nebyl jeden z mnoha výbuchů, kterých už je za posledních osm let dlouhá řada.

Byl výjimečný.

Spolu s dalšími 55 lidmi našel smrt v troskách nejznámějšího islámábádského hotelu i český velvyslanec Ivo Žďárek.

Stal se tak po třech letech druhou českou civilní obětí teroristů, buď přímo řízených nebo inspirovaných Al-Káidou a Talibanem.

Jako první zahynul v létě roku 2005 v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch čtyřiadvacetiletý turistický průvodce Petr Kořán. Toho výbuch zastihl v kavárně.

Na lidi, vracejí se ze zahraničí v rakvi zahalené do vlajky, Česká republiky na rozdíl od jiných zemí příliš zvyklá není.

Pákistán, Afghánistán...

Letošní rok to trochu změnil: kromě těla Iva Žďárka se domů vrátily také ostatky dvou českých vojáků, zabitých v Afghánistánu.

Velvyslancova smrt byla přitom souhrou několika nešťastných událostí. V hotelu pobýval přechodně, protože budova českého velvyslanectví se přestavovala, aby byla bezpečnější právě před teroristickými útoky.

Diplomat nezahynul hned po explozi. Několik minut po ní telefonoval z hotelu, že je v pořádku a má jen řeznou ránu.

Pak se ozval znovu, že je obklíčen ohněm a potřebuje pomoci s evakuací. Naposled. Jeho tělo nalezli po několika hodinách hasiči.

Pákistánská metropole se stala pro diplomaty a vůbec západní cizince horkou půdou. Situace, která nastala po útoku na Marriott, popsala pro Aktuálně.cz Tereza Engelová.

Ta žije v hlavním městě Pákistánu už rok, pracuje tam jako učitelka v dívčí škole.

"Za rok, co žiji v Islámábádu, se bezpečnostní situace zhoršila poměrně dramaticky. Zejména po útoku ve městě přibylo velké množství kontrolních stanovišť, které znepříjemňují pohyb. Výrazně jsem omezila pohyb na veřejných místech. Restaurace téměř nenavštěvuji. Diplomatickou enklávu, kde jsou různé cizinecké kluby, mnohem méně než dříve.

Osudové osmičky

  • Teroristický útok na hotel Marriott byl proveden o osmé hodině večerní. Tedy v době, kdy se lidé - postící se po celý den kvůli ramadánu - scházejí k večeři.
  • Jen náhodou nezemřeli spolu s českým diplomatem i pákistánský prezident a premiér. Podle místních zdrojů tu měli právě v ten večer pojíst; nakonec dali přednost rezidenci premiéra.

Na tržiště v prominentní části města, kam jsem ještě před půl rokem chodila jen tak na procházku a nakouknout do obchodů, chodím jen v nutných případech, protože za poslední dva měsíce už dvakrát bezpečnostní složky varovaly před plánovanými útoky na tyto cizinci oblíbené bazary. V rámci bezpečnostních opatření jsme omezila i výjezdy na západ země. Do Péšaváru je cestování zakázáno," říká Tereza Engelová.

Nejen Marriott, ale pak i prosincový masakr v Bombaji také znovu potvrdily, že luxusní mezinárodní hotely začaly působit na teroristy jako magnet.

Na řadě míst Asie či Afriky je tak na místě otázka, zda nemá být výrazně posílena ostraha takových hotelů, i když to bude znamenat nepohodlí a nepříjemnosti pro hosty.

Majitel islámábádského Marriottu Sadruddín Hašvání hned druhý den po výbuchu oznámil, že natruc teroristům hotel rychle obnoví a otevře jej ještě před koncem roku.

Tereza Engelová se ale domnívá, že to možná nestihne.

"V současné době už je hotel omítnutý na bílo, chybí mu ale okna a veškeré vybavení. Před hotelem vzniká bezpečnostní nárazníkové pásmo. Staví se téměř 4 metry vysoká a 3,5 metrů široká výbuchům odolná zeď. U vchodu má být také výbuchům odolná místnost, kde budou scannery. Jak jsem si ale měla možnost všimnout, zeď zatím roste pouze před hlavním vchodem do hotelu. Postranní část je bez ochrany. Troufám si odhadnout, že hotel ke konci prosince otevřen nebude."

České ministerstvo zahraničí dosud nástupce Iva Žďárka na velvyslaneckém postu v Pákistánu oficiálně nejmenovalo.

Poněkud tristní je, že internetová stránka ministerstva stále uvádí jako velvyslance Ivo Žďárka i s podrobným profesním životopisem.

 

Právě se děje

Další zprávy