Teror titušků v Kyjevě. Revoluci ničí najatí útočníci

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
23. 1. 2014 13:15
Radikálové jsou postrachem Ukrajiny. Opozice i příznivců Viktora Janukovyče.
Řádění titušků.
Řádění titušků. | Foto: Reuters

Kyjev (od naší spolupracovnice) - Staly se postrachem Ukrajiny. Příznivců ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, ale i opozičních demonstrantů.

Řeč je o skupinách mladíků, kteří s boxery, noži, tyčemi a Molotovovými koktejly v rukou řádí v hlavním městě. Na demonstracích i mimo ně.

Demolují auta, rozbíjejí výlohy, napadají kolemjdoucí, ale také policisty. Ukrajinci je znají pod přezdívkou "titušky" - provokatéři, kteří do ulic vyrážejí během "akcí občanské neposlušnosti".

Foto: Reuters

Stovky jich prý zaplavily město i v noci na středu a čtvrtek; v době, kdy se demonstranti obávají, že je prezident a jeho vláda nechají násilně rozehnat.

Podle organizátorů protestů stojí právě tituškové za chaosem, který vypukl v Kyjevě po nedělních demonstracích. Po dvoudenních bitkách zbyly v ulici, která vede k parlamentu, spálené a zledovatělé kostry autobusů, rozdrcená auta, vozovka plná vydloubnutých dlažebních kostek a láhve od zápalných směsí.

Řádili mimo jiné u stadionu Dynama Kyjev, kde po nich - jako jakési memento - zůstala ohořelá socha slavného fotbalového trenéra Valerije Lobanovského. Z jeho ochozu házeli světlice a kameny do davu. Podle svědků proti nim ale policie nezasáhla.

Vůdce? Neznámý

O radikálech se toho moc neví. Dílčí informace se sice objevují - třeba že středeční násilí v ulici Hruševského měla na svědomí krajně pravicová organizace Pravý sektor, která je kritická jak k Rusku, tak k Evropské unii -, lidé v pozadí jsou ale neznámí.

Radikálních uskupení je nicméně v ulicích Kyjeva víc.

Foto: Reuters

Konkrétně Pravý sektor chce, aby Ukrajina byla nezávislá jak na Západu, tak na Východu. Hodlá svrhnout prezidenta Janukovyče a hlásí se k němu mimo jiné někteří fotbaloví "hooligans". Koordinátor Pravého sektoru (organizace prý nemá vůdce) Andrej Tarasenko pohrozil v rozhovoru pro Rádio Svoboda gerilovou válkou.

"Tancování a zpívání na náměstí k ničemu nevede. Revoluci takto prohrajeme," citoval ruský list Moskovskij komsomolec ideologa skupiny Oleha Odnoroženka.

 

Kdo je Vadim Tituško

Tituškové se každopádně angažovali už při demonstracích loni na jaře, kdy "sportovec" jménem Vadim Tituško napadl novináře a vyprovokoval rvačky. Média tehdy spekulovala, že jej infiltrovaly tajné služby k utlumení občanských protestů.

Stal se tak vlastně jakýmsi ukrajinským "Zifčákem".

Provokatéři se ale objevili i při nepokojích loni v prosinci. Pokojný pochod za evropskou budoucnost (konal se v Kyjevě poté, co prezident Janukovyč odmítl podepsat asociační dohodu s EU) se tehdy před budovou prezidentského úřadu zvrhl v divokou bitku za účasti mladíků s kovovými řetězy, tyčemi a výbušnými koktejly.

Opozičníci si stěžují, že i když tituškové zranili desítky osob včetně policistů, úřady se v odhalování viníků nijak zvlášť neangažovaly.

 

Problém pro Klička

Opoziční předáci museli v minulých dnech právě kvůli řádění titušků přiznat, že protesty v ukrajinské metropoli už nejsou v jejich režii. "My - opozice, která si zakládá na pokojných protestech - jsme ztratili kontrolu nad vývojem," uvedl šéf parlamentní strany UDAR Vitalij Kličko v rozhovoru pro německý Bild.

Tituškové jsou problémem i pro Vitalije Klička.
Tituškové jsou problémem i pro Vitalije Klička. | Foto: Reuters

"Když teď v Kyjevě řádí tituškové a policie se vytratila, lidé musí sami zorganizovat obranu," poradil Kyjevanům, co se bojí o svou bezpečnost. Tituškové mají podle Klička vyvolávat dojem, že výtržnosti páchají demonstranti.

"Vedení země se snaží o vyvolání chaosu ve městě a o destabilizaci situace. Chce tak odůvodnit vyhlášení výjimečného stavu," varoval. Sám přitom v Kyjevě odchytával výtržníky, avšak po "výslechu" je propustil.

 

Svědectví uneseného

Aktivistům ze stanového městečka, které v centru Kyjeva už dva měsíce vzdoruje režimu, se povedlo několik útočníků chytit. "Nebili jsme je. Jen vyslechli a pustili. Jsou najatí. Policie se však jejich činností nechce zabývat," uvedl poslanec Andrij Parubij, který působí ve štábu opozice.

Mladí muži podle něj přiznávají, že za útoky dostávají peníze. Domlouvají se přes internet, pokyny i peníze prý dostávají od neznámých lidí.

Jednou z obětí útočníků se stal i občanský aktivista Ihor Lucenko. Neznámí rebelové ho unesli přímo z ordinace v nemocnici, když tam přivezl přítele zraněného při nedělních demonstracích.

Po několika hodinách mučení jej vyhodili v lese poblíž Kyjeva. "Nejmíň třikrát jsem se loučil se životem. Byli to profesionálové," napsal muž na Facebooku poté, co se dostal na svobodu.

 

Právě se děje

Další zprávy