Teror na Mallorce: Dvě oběti výbuchu, turisté v pořádku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 7. 2009 21:20
Policie chtěla zabránit útěků teroristů z ostrova
Turisté sledují místo výbuchu v Palmanově.
Turisté sledují místo výbuchu v Palmanově. | Foto: Reuters

Palma de Mallorca - Exploze nálože, nastražené v automobilu u kasáren Civilní gardy, dnes usmrtila dva muže ve městě Palmanova na ostrově Mallorca, kde je nyní turistická sezóna v plném proudu.

"Slyšela jsem silnou ránu. Myslela jsem, že někdo blbne v přístavu, ale pak začala jezdit jedna sanitka za druhou. Pak po moři jezdily policejní čluny, pravděpodobně pátraly po teroristech," řekla Aktuálně.cz Michaela P. Thomas, která tráví na Mallorce dovolenou.

Policie po explozi uzavřela zhruba na čtyři hodiny letiště a přístavy na ostrově. Chtěla tak předejít útěku teroristů. Nyní je letiště už opět v provozu.

Podle viceprezidenta a mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury nyní na Mallorce tráví dovolenou přibližně 1500 Čechů.

Foto: Aktuálně.cz
 

Přibližně tisícovku z nich klienti společnosti CK Fischer.

„Přímo v letovisku jich pak pobývá několik desítek. Podle zpráv naší delegátky nikdo z nich nebyl zraněn a většina si výbuchu všimla, až když začaly létat vrtulníky. Byli v tu dobu mimo centrum města na pláži," líčí mluvčí společnosti Dan Plovajko.

Českých turistů se podle něj zatím přímo nedotýkají ani bezpečnostní opatření. „Uzavřená je jen ulice, kde k výbuchu došlo. U hotelů, kde jsou naši klienti ubytovaní, se neděje nic mimořádného," tvrdí mluvčí.

Oba mrtví byli příslušníky Civilní gardy, řekla novinářům její mluvčí. Gardu tvoří policejní oddíly o počtu 70 tisíc členů.

Do jejich kompetence patří i boj proti teroristům. Garda je častým terčem útoků baskických separatistů z organizace ETA (Baskicko a jeho svoboda).

Policie dnes objevila na Mallorce pod autem ještě další nálož. Tu se jí ale podařilo včas zneškodnit.

Při včerejším útoku ETA na kasárna Civilní gardy v Burgosu zranilo rozsypané sklo na čtyřicet lidí.

Během více než čtyřiceti let boje za samostatný baskický stát na částech území Španělska a Francie separatisté zabili přes 820 lidí. V pátek organizace "oslaví" padesáté výročí svého vzniku. 

Výsledek včerejší exploze v Burgosu.
Výsledek včerejší exploze v Burgosu. | Foto: Reuters
 

Loni odpálili separatisté nálože například na plážích a nádražích ve Španělsku. V dubnu se francouzské policii podařilo zatknout šéfa vojenských operací ETA Jurdana Martitegiho.

Ačkoliv podle průzkumů ETA nemá velkou podporu, velká část Basků by uvítala vytvoření samostatného státu, složeného z historických baskických území Španělska a Francie.

Madrid i Paříž ale něco takového nehodlají připustit.

Před dvěma lety Baskicko a jeho svoboda vyhlásila příměří, ale pak od něj odstoupila.

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy