Terminátoři s kalašnikovem? Rusové chtějí bojové roboty

Jiří Just Jiří Just
15. 11. 2013 11:25
Zavádění robotů do výzbroje ozbrojených sil je celosvětový trend. Zatím vedou USA.
A man looks at a giant "Kuratas" robot at an exhibition in Tokyo November 28, 2012. The four-meter-high, limited edition, made-to-order robot is controlled thro
A man looks at a giant "Kuratas" robot at an exhibition in Tokyo November 28, 2012. The four-meter-high, limited edition, made-to-order robot is controlled thro | Foto: Reuters

Moskva - V budoucnu by s teroristy na Severním Kavkaze měli bojovat roboti.

Alespoň si to přeje vicepremiér Dmitrij Rogozin, který v ruské vládě odpovídá za zbrojní programy.

Nedávno na Twitteru nabídl štědrou státní podporu tomu, kdo vyvine kybernetický antropomorfní stroj. "Kdo z našich jako první udělá toto, může se spolehnout na vládní prémii. Osobně se přimluvím," napsal.

K svému příspěvku přiložil - pro inspiraci - video s americkým robotem Petman. Stroj, jehož autorem je massachusettská robotická firma Boston Dynamics, byl poprvé veřejnosti představen před dvěma roky.

Chceme bojové roboty

Petman byl navržen, aby pro americkou armádu testoval výstroj.

Robot zvládá některé lidské pohyby. Může chodit, rychle se rozběhnout, zakleknout do palebné pozice, nebo dokonce dělat kliky. Zároveň je vybaven senzory pro sledování teploty a vlhkosti a dokáže simulovat pocení lidského těla.

Rogozin má však zájem o smrtící stroje. "Je nutné bojovat bezkontaktním způsobem, aby naši chlapci neumírali. K tomu je nutné použít bojové roboty," prohlásil v létě během návštěvy Děktarjevova závodu ve Vladimirské oblasti.

Podle něj by se roboti měli zabývat nejen likvidací teroristů, ale také evakuací raněných z míst teroristického útoku. Kdy se však roboti s kalašnikovem a v ušankách objeví na bitevním poli, ani jednou neuvedl.

 

V USA roboti už slouží

Zavádění robotů do výzbroje je celosvětový trend. Nejdále pokročily Spojené státy. Americká armáda v současné době využívá několik dálkově ovládaných strojů. O žádné terminátory ale nejde.

Například model PackBot - malý osmnáctikilogramový pásový robot - slouží k průzkumu nebezpečných míst. Američtí vojáci ho aktivně využívali během operací v Iráku a Afghánistánu.

Robot Talon je mnohem variabilnější a má několik verzí. Může sloužit k zneškodňování výbušnin, k výzvědným operacím, jako indikátor nebezpečných plynů nebo radiace. Stroje právě této verze byly nasazeny při prohledávání trosek po zřícení Světového obchodního centra.

Roboty Swords Talon, které mohou nést kulomet nebo raketomet, US Army využívala k ochraně základen během svých posledních misí na Blízkém a Středním Východě.


Robot z ČR

Ani Česká republika nechce zůstat pozadu. Na letošním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně bylo představeno robotické pozemní vozidlo TAROS 6x6 Furbo české provenience.

Stroj je určený k podpoře bojové činnosti mechanizovaných, průzkumných a speciálních jednotek. Českým vojákům nicméně pomáhat nebude. Ministerstvo obrany o nákupu a nasazení robotů v dohledné době neuvažuje.

 

Právě se děje

Další zprávy