"Terminátor" od Googlu poprvé opustil laboratoř. Šel do lesa

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 8. 2015 14:54
Humanoidní robot Atlas, vyvíjený Googlem vlastněnou společností Boston Dynamics, dokáže překonávat nečekané překážky i používat nástroje. Třeba samopal.
Video:

Waltham - Technologický gigant Google nechal veřejnost nahlédnout do své "kuchyně".

Ukázal působivě vyhlížejícího humanoidního robota, který zvládne chůzi lesem, používání lidských nástrojů nebo třeba řízení auta.

Vedoucí projektu, na němž pracuje Googlem vlastněná společnost Boston Dynamics, dokonce slibují, že robot Atlas lidské dovednosti brzy předčí.

A to je právě to, čeho se část odborné i laické veřejnosti obává.

Neskrývané obavy

Při pohledu na publikované záběry je nasnadě, že stroj, který neustále zdokonaluje tajemstvím a mýty opředená výzkumná divize Google X, bude rychlejší a silnější než člověk velmi brzy.

Navíc zvládne používat i zbraně, pokud jimi nebude přímo vybaven.

Fakt, že se na projektu Atlas podílí i DARPA, tedy americká vládní Agentura pro výzkum pokročilých obranných systémů, dává tušit, k čemu má být robot primárně určen.

Na zveřejněném videu se robot vypořádává s nástrahami lesa ve státu Massachusetts a zvládá to bez větších potíží. "Chceme ho testovat ve venkovním prostředí, protože tam nikdy nemůžete předpovědět, na co narazí," prohlásil na konferenci Fab Lab v americkém Cambridge zakladatel Boston Dynamics Marc Raibert.

Přijde den, kdy nás předčí

Atlas měří necelé dva metry a váží 150 kilogramů. O finální verzi ale ještě nejde. Experti nyní pracují na softwaru, který by robotovi umožnil ještě lepší orientaci v prostoru, jakožto mu propůjčil i větší míru autonomie.

Dále zdokonalovat se má i chůze, jíž se robot učí na základě studia pohybu lidí i zvířat. Cílem je, aby nakonec živočichy v rychlosti i obratnosti předčil.

Společnost Boston Dynamics, kterou Google koupil v roce 2013, vešla v obecné povědomí především díky projektu robotického psa. Humanoidní postava se však ukázala jako praktičtější, a tak bylo nejvíc energie a prostředků soustředěno právě na projekt Atlas.

"Pracujeme na tom, abychom z těchto modelů vyvinuli plně funkčního humanoidního robota. Neříkám, že už dokážou všechno co vy, ale tvrdím, že pokud se budeme dál usilovně snažit, jednou toho dosáhneme," řekl Raibert.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy