reklama
 
 

Teploty v západní Evropě klesají. V Británii varují před bouřkami, v Německu nejezdily vlaky

Aktualizováno 10. 8. 2018 13:15
Jih Francie zasáhl přívalový déšť. Záchranáři kvůli záplavám evakuovali více než 1600 lidí | Video: Reuters |  00:46
Bouřky potrápily i Francii, kde hasiči museli evakuovat 1600 lidí z kempů. Sever Německa v noci zasáhla bouře Nadine a ochromila vlakovou dopravu.

Londýn/Paříž - Západní Evropa se po týdnech veder dočkala ochlazení. Britští meteorologové však v pátek varovali před silnými bouřkami v některých částech Spojeného království. Bouřky by podle nich měly zasáhnout také část Francie a Nizozemska a hrozí až do soboty. Francie se přitom stále vzpamatovává ze čtvrtečních mimořádně prudkých bouří na jihovýchodě, severovýchodě a v centrální části země. Příchod bouřek očekávají také ve Skandinávii

Bouře si vyžádaly evakuaci asi 1600 lidí, převážně z kempů, a značné materiální škody. V nejhůře postiženém departementu Gard na jihu Francie se stále pohřešuje jeden starší německý občan, který se před živlem schoval do karavanu. Vůz ale vzala voda a záchranáři ho později našli prázdný. Pátrání po muži pokračuje.

"Silnice v zasažených oblastech se proměnily v bouřlivé toky, vítr vyvracel stromy a strhával střechy," uvedl server franceinfo.fr. V některých oblastech padaly kroupy velké jako pingpongové míčky.

Záplavy v departementu Gard postihly také dětský tábor. Většina jeho účastníků pocházela z Německa. Všech 119 dětí je v pořádku, řekl představitel armády francouzskému tisku.

V Británii podle tamních meteorologů může v pátek hlavně na západě země místy napršet až 30 milimetrů srážek za hodinu. Očekávají se potíže v dopravě.

Zástupkyně britského sdružení organizací bojujících proti škůdcům řekla televizi Sky News, že letošní sezona také mimořádně přeje vosám, kterých je v zemi nejvíce za několik posledních let. Příslušné orgány podle ní nyní likvidují v průměru deset až 12 vosích hnízd denně, zatímco dříve to bylo jedno až dvě hnízda.

V Německu nejezdily vlaky

Bouřky potrápily i Německo. Bouře Nadine zasáhla sever země v noci na pátek. Způsobila vážné problémy v dopravě a vyžádala si několik zraněných, informovala agentura DPA.

Nejhůře postižena byla oblast kolem města Hannover a na pobřeží Severního moře. Rychlost větru na severním pobřeží Německa dosahovala 140 kilometrů v hodině.

Husté lijáky a vichr zastavily dopravu na dálkových železničních linkách Hannover-Hamburk-Kiel, Brémy-Hamburk a Osnabrück-Löhne. Podle DPA na těchto tratích nejezdily vlaky ani ráno.

Kvůli bouři Nadine, která přišla po řadě mimořádně horkých dní, byla narušena železniční doprava i na dalších místech. Společnost Deutsche Bahn musela cestujícím, kteří v noci uvázli na tratích, poskytnout náhradní ubytování v lůžkových vagonech v Dortmundu, Hannoveru, Braunschweigu či Berlíně.

Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem již ve čtvrtek odpoledne krátkodobě přerušilo kvůli bouřce provoz, což se dotklo asi 150 letů. Ještě v pátek musejí pasažéři počítat se zpožděním některých spojů.

V Hamburku a v regionu Münsterland zranily několik lidí spadlé stromy. Na olympijském stadionu v Berlíně byli ve čtvrtek večer diváci sledující mistrovství Evropy v atletice vyzváni, aby po skončení soutěží zůstali kvůli bouřce na stadionu. "Prosím, zůstaňte tady, toto je pro vás v tuto chvíli nejbezpečnější místo," oznámili pořadatelé na konci večerního programu.

Na východě Německa se bouřky očekávají v pátek večer. Po přechodném ochlazení se ale podle meteorologů vedra s teplotami kolem 30 stupňů Celsia na německé území v příštích dnech opět vrátí. Za bouří Nadine totiž bude následovat teplá fronta s názvem Kevin, napsala agentura DPA.

Deště v Norsku i Dánsku

Příchod bouřek a mohutných lijáků se očekává také ve Skandinávii. Některé trajektové společnosti v pátek zrušily kvůli obavám ze silných lijáků a vichru spoje mezi jihem Norska a Dánskem.

Norské úřady vyzvaly majitele člunů a dalších plavidel, aby se nevydávali na moře, pokud to není nezbytně nutné, informovala agentura AP. Turisté v norských horách mají s ohledem na prudký vítr pečlivě zvážit, zda se dnes vypraví na túru.

Poryvy větru se očekávají také na dánském pobřeží Severního moře. Lehčí vozidla by proto neměla přejíždět přes tamní mosty.

autoři: ČTK, Zahraničí | 10. 8. 2018 11:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama