Teploty v březnu prolomily všechny rekordy. Klimatologové bijí na poplach

Zahraničí Zahraničí
16. 4. 2016 21:21
Extrémně teplý letošní únor, který vyvolal pozdvižení po celém světě, překonaly teploty v březnu. Podle Japonské meteorologické agentury vystoupaly nejvýše za posledních 100 let. Vědci jsou současnou měrou globálního oteplování znepokojeni a zdůrazňují nutnost snížení emisí skleníkových plynů.
Tání ledovců dosahuje rekordní rychlosti.
Tání ledovců dosahuje rekordní rychlosti. | Foto: REUTERS/Bob Strong

Washington - Březnové teploty lámaly rekordy. Letošní první jarní měsíc byl celosvětově nejteplejším za posledních 100 let.

Březen dokonce překonal letošní únor, který Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) označil za přelomový.

Podle Japonské meteorologické agentury teplota v březnu globálně stoupla o 1,07 stupně Celsia, zatímco v únoru o 1,04 stupně. Záznamy průměrných teplot přitom sahají až do roku 1891.

Že byl letošní březen nejteplejší v historii, kam až měření sahá, potvrdil i NASA. Teplota se dostala o 1,28 stupňů Celsia nad globální průměr 20. století. O lámání rekordů informovala také Světová meteorologická organizace.

Vědci jsou nebývalým nárůstem teplot znepokojení. Vždyť už loňský rok byl nejteplejším od té doby, kdy se v roce 1850 začaly roční průměrné teploty zaznamenávat.

"Tato data jsou připomínkou toho, jak nebezpečně blízko jsme nyní k trvalému přechodu na nebezpečné území," cituje britský list The Guardian amerického klimatologa profesora Michaela Manna. "Podtrhuje to naléhavost celosvětového snížení emisí uhlíku."

Odborníci současnou míru globálního oteplování z části připisují jevu El Niño, který byl loni od roku 1998 nejsilnější. Shodují se ale, že největší vliv mají právě skleníkové plyny produkované lidskou činností.

Nezvykle vysoké teploty mají své následky, a to především v Arktidě. Na konci března vědci oznámili rekordní tání ledovců. K tomu přitom většinou dochází během letních měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy