Teploty v březnu prolomily všechny rekordy. Klimatologové bijí na poplach

Zahraničí Zahraničí
16. 4. 2016 21:21
Extrémně teplý letošní únor, který vyvolal pozdvižení po celém světě, překonaly teploty v březnu. Podle Japonské meteorologické agentury vystoupaly nejvýše za posledních 100 let. Vědci jsou současnou měrou globálního oteplování znepokojeni a zdůrazňují nutnost snížení emisí skleníkových plynů.
Tání ledovců dosahuje rekordní rychlosti.
Tání ledovců dosahuje rekordní rychlosti. | Foto: REUTERS/Bob Strong

Washington - Březnové teploty lámaly rekordy. Letošní první jarní měsíc byl celosvětově nejteplejším za posledních 100 let.

Březen dokonce překonal letošní únor, který Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) označil za přelomový.

Podle Japonské meteorologické agentury teplota v březnu globálně stoupla o 1,07 stupně Celsia, zatímco v únoru o 1,04 stupně. Záznamy průměrných teplot přitom sahají až do roku 1891.

Že byl letošní březen nejteplejší v historii, kam až měření sahá, potvrdil i NASA. Teplota se dostala o 1,28 stupňů Celsia nad globální průměr 20. století. O lámání rekordů informovala také Světová meteorologická organizace.

Vědci jsou nebývalým nárůstem teplot znepokojení. Vždyť už loňský rok byl nejteplejším od té doby, kdy se v roce 1850 začaly roční průměrné teploty zaznamenávat.

"Tato data jsou připomínkou toho, jak nebezpečně blízko jsme nyní k trvalému přechodu na nebezpečné území," cituje britský list The Guardian amerického klimatologa profesora Michaela Manna. "Podtrhuje to naléhavost celosvětového snížení emisí uhlíku."

Odborníci současnou míru globálního oteplování z části připisují jevu El Niño, který byl loni od roku 1998 nejsilnější. Shodují se ale, že největší vliv mají právě skleníkové plyny produkované lidskou činností.

Nezvykle vysoké teploty mají své následky, a to především v Arktidě. Na konci března vědci oznámili rekordní tání ledovců. K tomu přitom většinou dochází během letních měsíců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden ve středu za diplomatické roztržky vyvolané novým bezpečnostním paktem s Austrálií telefonicky hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie svého ambasadora minulý týden povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostního partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakci neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy