Teploty v březnu prolomily všechny rekordy. Klimatologové bijí na poplach

Zahraničí Zahraničí
16. 4. 2016 21:21
Extrémně teplý letošní únor, který vyvolal pozdvižení po celém světě, překonaly teploty v březnu. Podle Japonské meteorologické agentury vystoupaly nejvýše za posledních 100 let. Vědci jsou současnou měrou globálního oteplování znepokojeni a zdůrazňují nutnost snížení emisí skleníkových plynů.
Tání ledovců dosahuje rekordní rychlosti.
Tání ledovců dosahuje rekordní rychlosti. | Foto: REUTERS/Bob Strong

Washington - Březnové teploty lámaly rekordy. Letošní první jarní měsíc byl celosvětově nejteplejším za posledních 100 let.

Březen dokonce překonal letošní únor, který Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) označil za přelomový.

Podle Japonské meteorologické agentury teplota v březnu globálně stoupla o 1,07 stupně Celsia, zatímco v únoru o 1,04 stupně. Záznamy průměrných teplot přitom sahají až do roku 1891.

Že byl letošní březen nejteplejší v historii, kam až měření sahá, potvrdil i NASA. Teplota se dostala o 1,28 stupňů Celsia nad globální průměr 20. století. O lámání rekordů informovala také Světová meteorologická organizace.

Vědci jsou nebývalým nárůstem teplot znepokojení. Vždyť už loňský rok byl nejteplejším od té doby, kdy se v roce 1850 začaly roční průměrné teploty zaznamenávat.

"Tato data jsou připomínkou toho, jak nebezpečně blízko jsme nyní k trvalému přechodu na nebezpečné území," cituje britský list The Guardian amerického klimatologa profesora Michaela Manna. "Podtrhuje to naléhavost celosvětového snížení emisí uhlíku."

Odborníci současnou míru globálního oteplování z části připisují jevu El Niño, který byl loni od roku 1998 nejsilnější. Shodují se ale, že největší vliv mají právě skleníkové plyny produkované lidskou činností.

Nezvykle vysoké teploty mají své následky, a to především v Arktidě. Na konci března vědci oznámili rekordní tání ledovců. K tomu přitom většinou dochází během letních měsíců.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy