Temná voda a zápach. Singapur po srážce dvou lodí bojuje s olejovou skvrnou

ČTK ČTK
17. 6. 2024 12:28
Singapur se potýká s olejovou skvrnou, která po srážce dvou lodí znečistila jižní pobřeží země. Nehoda se stala v pátek, kdy bagrovací člun s nizozemskou vlajkou narazil do singapurské palivové lodě kotvící nedaleko od břehů městského státu. V pondělí o tom informoval zpravodajský server BBC News, podle nějž úřady uzavřely některé singapurské pláže.

Ze singapurského plavidla podle BBC uniklo asi 400 tun nízkosirného topného oleje, z nějž se značné množství vyplavilo na břeh. "Kolize vedla k proražení jedné z nádrží s nízkosirným topným olejem a její obsah vytekl do moře," uvedly singapurské úřady pro námořní záležitosti a úřady pro záležitosti životního prostředí ve společném prohlášení.

Podle úřadů bylo příčinou nehody selhání motoru bagrovacího člunu, v důsledku čehož byl člun unášen k singapurskému plavidlu a následně do něj narazil.

Návštěvníci některých plážových klubů na populárním turistickém ostrově Sentosa sdělili, že voda je tři dny po nehodě stále temná a problémem je i přetrvávající zápach. Koupání a další aktivity spojené s mořem jsou na Sentose nyní zakázané a několik singapurských pláží bylo uzavřeno. Odborníci se také obávají o mořské živočichy poté, co byli spatřeni mořští šneci a další živočichové pokrytí černým olejem.

Singapurské úřady nicméně uvedly, že zásadní škody zatím nebyly hlášeny. "Žádné zásadní dopady na mořskou biodiverzitu nebyly pozorovány, i když jsme zaznamenali olej na kořenech mangrovových rostlin," řekla místnímu tisku Karenne Tunová ze správy singapurských národních parků.

K čištění pobřeží se dobrovolně přihlásilo asi 1500 lidí, oznámila singapurská vláda. Většinu prací ale provádějí najatí dělníci. Singapurská vláda rovněž nařídila nasazení absorpčních bariér v délce 1,5 kilometru v blízkosti pláží a rozprašování chemických dispergačních činidel, která mají skvrnu rozbít.

 

Právě se děje

Další zprávy