Nový normál. Extrémní vedra v Kanadě způsobuje změna klimatu, nevyhnou se ani Česku

Foto: V dáli zasněžené hory, dole horko na koupání. V Kanadě naměřili přes 49 stupňů
"Pro Kanaďana je to naprostý šok - připadám si jako v Las Vegas nebo v Indii, ne jako ve Vancouveru," popisuje z města vzdáleného 250 kilometrů od Lyttonu právník Chris Johnson. Ten se podle amerického deníku New York Times snažil ochladit větráky i studenou sprchou, pod kterou vlezl za jediný den až sedmkrát. Když ani to nepomohlo, zarezervoval si pokoj v hotelu s klimatizací.
Vlna veder začala v Kanadě o víkendu, kdy meteorologové naměřili až 46,1 stupně. Už to byl rekord, úterní hodnota ho však ještě o tři stupně převýšila.
Další lidé se šli ochladit k vodě...
Vlna veder zasáhla také Spojené státy. Rekordní teploty naměřili ve městě Salem ve státě Oregon, kde byly nejvyšší od začátku měření na konci 19. století - 47,2 stupně Celsia. Podobná situace byla v Portlandu, kde tři dny po sobě teploty překonaly hranici 46 stupňů. Na fotografii je vidět, jak si lidé v Portlandu chladí lahve s vodou v suchém ledu.
Foto: Reuters
Jana Václavíková Jana Václavíková
2. 7. 2021 13:56
Kanada se potýká s bezprecedentním vedrem, v úterý zaznamenala už třetí teplotní rekord ve třech po sobě jdoucích dnech. Ve městě Lytton v Britské Kolumbii teplota vyšplhala až na 49,6 stupně Celsia. Podle klimatologa Českého hydrometeorologického ústavu Radima Tolasze mají na vlny horkého počasí zcela zásadní vliv klimatické změny. "Bohužel je to nový normál," říká pro deník Aktuálně.cz.

Extrémně horké počasí sužuje Kanadu od neděle. V Lyttonu, vzdáleném asi 250 kilometrů od Vancouveru, v posledních dnech padl celostátní teplotní rekord, který hned o čtyři stupně překonal ten poslední z roku 1937.

"Je to nesnesitelné, je nemožné být venku. Nikdy jsem nic takového nezažila a doufám, že už se nic podobného nebude opakovat," komentuje pro britskou stanici BBC nejmenovaná obyvatelka Lyttonu. Podle kanadské veřejnoprávní stanice CBC dokonce začaly rozmrzávat vrcholky věčně zasněžených hor, které nikdy netají.

Ve čtvrtek město téměř kompletně zničil požár. Evakuovat se muselo všech asi 1000 místních obyvatel, někteří z nich se pohřešují. Poblíž Lyttonu vzplál porost a podle místního starosty se plameny velmi rychle rozšířily do celého města. Obyvatelé měli jen desítky minut na opuštění svých domovů.

Vlny horka, které Kanadu a severozápad USA zasáhly, jsou podle klimatologa Radima Tolasze zásadně ovlivněny klimatickými změnami. Způsobuje je proudění a přesun vzduchových hmot z teplejších oblastí, které se však nestihnou ochladit na teploty běžné v regionu. Roli zároveň hraje vysoký tlak vzduchu, který trvání horké vlny prodlužuje, a pomalejší tryskové proudění. "Zpomalení tohoto rozhraní je zapříčiněno současným oteplováním planety, které v arktických oblastech probíhá podstatně výrazněji než v mírných šířkách, a zmenšuje se tak teplotní rozdíl mezi těmito oblastmi," vysvětluje Tolasz. 

O spojitosti mezi vedry a klimatickými změnami hovořil v posledních dnech americký prezident Joe Biden, kanadský premiér Justin Trudeau i předseda vlády Britské Kolumbie John Horgan. "Velká lekce z posledních pár dní ukazuje, že klimatická krize není fikce," uvedl Horgan podle amerického deníku New York Times

Nový normál

Na to, že klimatická změna způsobuje extrémy počasí, upozorňují vědci dlouhodobě. "Očekávali jsme, že v budoucnu přijde více enormních vln vedra, protože do atmosféry vypouštíme skleníkové plyny. Ale tohle je i nad mým očekáváním. Tato horka jsou v historii Kanady naprosto bezprecedentní," říká stanici CBC Simon Donner, profesor klimatologie na Univerzitě v Britské Kolumbii.

"Každá vlna veder, která se dnes objeví, je pravděpodobnější a intenzivnější kvůli lidmi způsobené klimatické změně," souhlasí s ním Friederike Ottoová z Oxfordské univerzity, kterou cituje britská stanice BBC.

Radim Tolasz navíc říká, že na horké počasí si budeme muset zvyknout i v Česku. "Bohužel už je to nový normál - v první polovině 20. století byly teploty nad 30 stupňů Celsia v novinách komentovány jako 'extrémní horko'. Dnes považujeme léto bez tropických dnů za nevydařené," poukazuje. 

Podle Tolasze jsou vedra nejvýraznějším projevem klimatických změn rovněž u nás. "Pomalu se s tím sžíváme. Vybavujeme domovy, úřady a služby klimatizacemi, omezujeme pohyb venku, ale není to dlouhodobě udržitelný stav. Smíříme se s tím, že kolem roku 2050 si budeme zvykat na teplotu 40 stupňů Celsia? Nebo se pokusíme s tím něco udělat?" ptá se.

Český klimatolog upozorňuje, že v boji se změnami klimatu je potřeba lépe zadržovat vodu ve volné přírodě i v městském prostředí. "Začněme už konečně snižovat spotřebu fosilních paliv, a tedy produkci skleníkových plynů, které jsou za změny v atmosféře zodpovědné. Kombinace těchto dvou 'jednoduchých' opatření je jedinou cestou, jak se v budoucnu vyhnout nesnesitelným horkům u nás nebo dokonce i dále na sever," dodává.

Video: Radim Tolasz o klimatické změně

Pálí nás klima - Radim Tolasz (titulky) | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy