reklama
 
 

Tématem schůzky Obama-Medveděv bude Írán

7. 4. 2010 9:30
Spojené státy chtějí, aby Rusko podpořilo tvrdší sankce proti Íránu v Radě bezpečnosti

Washington - Prezidenti Spojených států a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv budou ve čtvrtek jednat o íránském jaderném programu.

Tvrdí to americký analytik Andrew Kuchins v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Obama se s Medveděvem setká ve čtvrtek na Pražském hradě asi hodinu před slavnostním podpisem smlouvy o omezení jaderných arzenálů.

Podle Kuchinse bude Írán dokonce hlavním tématem bilaterální schůzky. Obama se prý bude snažit přesvědčit Medveděva, aby v Radě bezpečnosti OSN podpořil tvrdší sankce vůči Teheránu.

Západní státy zdůvodňují zavedení dalších sankcí tím, že Írán usiluje o jadernou zbraň, Írán ale takové obvinění odmítá.

"Bude důležité vypracovat s Rusy něco bližšího dohodě o jazyku v oblasti sankcí, než začnou vyjednávání s Číňany," řekl Kuchins. Rusko se k uvalení sankcí na Írán staví zatím spíše odmítavě, zároveň ale vyzývá Teherán, aby byl při jednání s mezinárodním společenstvím konstruktivnější.

Premiér Vladimir Putin nicméně nedávno prohlásil, že žádné důkazy o íránské snaze vyrobit atomovou bombu neexistují.

Kromě Ruska je proti tvrdším sankcím také Čína. Moskva i Peking jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN přitom mají možnost sankce vetovat.

Obama minulý týden pří setkání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym řekl, že chce sankce proti Íránu prosadit během několika týdnů.

Američané se také snaží přemluvit ruskou vládu, aby Íránu nedodávala protiletadlový raketový systém S-300, který si Íránci v Rusku objednali.


 

autoři: Zahraničí, Reuters, ČTK | 7. 4. 2010 9:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama