Tématem schůzky Obama-Medveděv bude Írán

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
7. 4. 2010 9:30
Spojené státy chtějí, aby Rusko podpořilo tvrdší sankce proti Íránu v Radě bezpečnosti
Foto: Aktuálně.cz

Washington - Prezidenti Spojených států a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv budou ve čtvrtek jednat o íránském jaderném programu.

Tvrdí to americký analytik Andrew Kuchins v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Obama se s Medveděvem setká ve čtvrtek na Pražském hradě asi hodinu před slavnostním podpisem smlouvy o omezení jaderných arzenálů.

Podle Kuchinse bude Írán dokonce hlavním tématem bilaterální schůzky. Obama se prý bude snažit přesvědčit Medveděva, aby v Radě bezpečnosti OSN podpořil tvrdší sankce vůči Teheránu.

Západní státy zdůvodňují zavedení dalších sankcí tím, že Írán usiluje o jadernou zbraň, Írán ale takové obvinění odmítá.

"Bude důležité vypracovat s Rusy něco bližšího dohodě o jazyku v oblasti sankcí, než začnou vyjednávání s Číňany," řekl Kuchins. Rusko se k uvalení sankcí na Írán staví zatím spíše odmítavě, zároveň ale vyzývá Teherán, aby byl při jednání s mezinárodním společenstvím konstruktivnější.

Írárnský prezident Mahmúd Ahmadínežád na inspekci v jaderném zařízení.
Írárnský prezident Mahmúd Ahmadínežád na inspekci v jaderném zařízení. | Foto: Reuters

Premiér Vladimir Putin nicméně nedávno prohlásil, že žádné důkazy o íránské snaze vyrobit atomovou bombu neexistují.

Kromě Ruska je proti tvrdším sankcím také Čína. Moskva i Peking jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN přitom mají možnost sankce vetovat.

Obama minulý týden pří setkání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym řekl, že chce sankce proti Íránu prosadit během několika týdnů.

Američané se také snaží přemluvit ruskou vládu, aby Íránu nedodávala protiletadlový raketový systém S-300, který si Íránci v Rusku objednali.


 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy