Televize ukázala po roce Castra. Jeho zdraví se lepší

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
24. 8. 2009 7:50
Bývalý vůdce žije na předměstí Havany ve vile s bazénem
Fidel oficiálně nestojí v čele Kuby od roku 2006.
Fidel oficiálně nestojí v čele Kuby od roku 2006. | Foto: Reuters

Havana - Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro se po více než roce znovu objevil  v kubánské televizi.

 

Ta na záběrech ukázala třiaosmdesátiletého politika, jak hovoří se skupinou venezuelských studentů. Podle agentury Reuters se zdál být v dobré kondici a nevypadalo to, že jeho zdravotní stav je vážný.

 

Castro se v roce 2006 podrobil složité operaci žaludku a vedení země později předal svému o pět let mladšímu bratrovi Raúlovi, do té doby ministru obrany.

 

Od té doby se objevilo jeho několik fotografií a videozáznamů, ale ten poslední byl z června loňského roku.

 

Kubánské úřady podrobné informace o Fidelově léčbě tají a oficiálně ani nezveřejnily přesnou příčinu jeho onemocnění. Na veřejnosti byl Castro viděn naposledy před třemi lety v červenci.

 

Podle neoficiálních zpráv Castro žije s manželkou ve vile na předměstí Havany, kde má k dispozici tělocvičnu a malý bazén.

Raúl Castro nahradil v nejvyšší funkci staršího bratra.
Raúl Castro nahradil v nejvyšší funkci staršího bratra. | Foto: Reuters

 

Na novém videozáznamu hovoří se studenty na témě globálního oteplování. Tvrdí, že klimatické změny považuje za vážnou hrozbu.

 

„Bojím se o budoucnost naší planety. Čekají nás velmi, velmi zlé věci," říká politik, který vedl Kubu téměř půl století od revoluce v roce 1959. Svá slova dokládá tvrzením, že změnami klimatu se jako hrozbou zabývá i Pentagon.

 

Fidelův odchod do penze zatím nepřinesl průlom do americko-kubánských vztahů, na diplomatické úrovni přerušených na začátku šedesátých let.

 

Ačkoliv Barack Obama dal najevo ochotu přehodnotit politiku vůči Kubě, americké hospodářské embargo zatím nezrušil. Raúl Castro prohlásil, že je ochoten mluvit se Spojenými státy "o všem", a to včetně lidských práv, politických vězňů či svobody slova.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy