reklama
 
 

Televize ukázala po roce Castra. Jeho zdraví se lepší

24. 8. 2009 7:50
Bývalý vůdce žije na předměstí Havany ve vile s bazénem

Havana - Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro se po více než roce znovu objevil  v kubánské televizi.

 

Ta na záběrech ukázala třiaosmdesátiletého politika, jak hovoří se skupinou venezuelských studentů. Podle agentury Reuters se zdál být v dobré kondici a nevypadalo to, že jeho zdravotní stav je vážný.

 

Castro se v roce 2006 podrobil složité operaci žaludku a vedení země později předal svému o pět let mladšímu bratrovi Raúlovi, do té doby ministru obrany.

 

Od té doby se objevilo jeho několik fotografií a videozáznamů, ale ten poslední byl z června loňského roku.

 

Kubánské úřady podrobné informace o Fidelově léčbě tají a oficiálně ani nezveřejnily přesnou příčinu jeho onemocnění. Na veřejnosti byl Castro viděn naposledy před třemi lety v červenci.

 

Podle neoficiálních zpráv Castro žije s manželkou ve vile na předměstí Havany, kde má k dispozici tělocvičnu a malý bazén.

 

Na novém videozáznamu hovoří se studenty na témě globálního oteplování. Tvrdí, že klimatické změny považuje za vážnou hrozbu.

 

„Bojím se o budoucnost naší planety. Čekají nás velmi, velmi zlé věci," říká politik, který vedl Kubu téměř půl století od revoluce v roce 1959. Svá slova dokládá tvrzením, že změnami klimatu se jako hrozbou zabývá i Pentagon.

 

Fidelův odchod do penze zatím nepřinesl průlom do americko-kubánských vztahů, na diplomatické úrovni přerušených na začátku šedesátých let.

 

Ačkoliv Barack Obama dal najevo ochotu přehodnotit politiku vůči Kubě, americké hospodářské embargo zatím nezrušil. Raúl Castro prohlásil, že je ochoten mluvit se Spojenými státy "o všem", a to včetně lidských práv, politických vězňů či svobody slova.

autoři: Martin Novák, Reuters | 24. 8. 2009 7:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama