Televize poprvé natočí celý pád letadla v reálném čase

Lucie Kalivodová
16. 11. 2009 12:40
Kamery umístí televize Channel Four do letounu odsouzeného k zániku
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Londýn - Soukromá televizní stanice Channel 4 bude příští rok vysílat další kontroverzní televizní pořad nazvaný Plane Crash (Pád letadla). Televizní diváci budou mít možnost v přímém přenosu sledovat pád civilního letadla.

"Plane Crash bude nejodvážnější televizní událost následujícího roku," řekl britskému deníku The Guardian programový ředitel Channel 4 Julian Bellamy. Podle Bellamyho má odvahu takovou neobvyklou show odvysílat jen Channel 4.

"Ani samotní výrobci by nenechali spadnout tak velké letadlo," dodal. Nový televizní pořad má přilákat k obrazovkám nejen větší množství diváků, ale vzbudit i pozornost vědců.

"Chceme vytvořit nejen zajímavou podívanou, ale myslíme si, že Plane Crash bude také jedním z nejužitečnějších experimentů v historii letectví," řekl producent pořadu Geoff Deehan.

Stanice nezveřejnila, o jaké letadlo půjde, zda ho k tomu účelu zakoupila a kde přesně by se mělo zřítit.

Foto: Reuters

"Pokusíme se, aby pořad zodpověděl otázku: jak můžeme zajistit, aby byla letecká neštěstí bezpečnější pro pasažéry." K tomu má přispět řada kamer a senzorů, které budou připevněny na trupu stroje pro tři sta pasažérů a budou vše detailně monitorovat.

Pořad má názorně předvést, co se stane se strojem v krajní situaci. Data pak budou předána expertům, kteří tyto informace budou moci zužitkovat například při zlepšování interiéru - budou moci zhodnotit, jaký vliv má design a umístění sedadel nebo příruční zavazadla umístěná nad pasažérem na jeho bezpečí.

Show se samozřejmě obejde bez obětí na životech, protože dva piloti, kteří budou letadlo řídit, nastaví stroj na autopilota a včas se katapultují.

 

Právě se děje

Další zprávy