První manželku jsem zabil sám, řekl manžel ukamenované ženy

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 29. 5. 2014 23:16
Chtěl jsem požádat o ruku Farzanu, tak jsem zabil svou ženu, přiznal muž.
Mohammad Iqbal, manžel ukamenované ženy  ve voze s jejím tělem.
Mohammad Iqbal, manžel ukamenované ženy ve voze s jejím tělem. | Foto: Reuters

Láhaur - Pětadvacetiletá Farzana Parveenová zemřela jen proto, že si vzala muže, jehož milovala. Těhotnou Pákistánku přímo před soudní budovou uprostřed šestimilionové metropole Láhauru ukamenovala vlastní rodina.

Manžel musel chladnokrevné popravě své ženy bezmocně přihlížet. Pomoci se mu nedostalo ani od policistů - na místě byli, ale nezasáhli.

Křičeli jsme o pomoc, ale nikdo nás neposlouchal.

"Křičeli jsme o pomoc, ale nikdo nás neposlouchal. Prostě jen sledovali, jak Farzanu zabíjejí. Neudělali vůbec nic," popsal reportérce BBC se slzami v očích muž zavražděné, Muhammad Iqbal.

"Vraždu ze cti", tedy pomstu za pošpinění dobrého jména rodiny, vykonali příbuzní na ženě ve třetím měsíci těhotenství. Nevzala si totiž toho, koho jí společně vybrali.

Z rozhovoru, který manžel ženy poskytl CNN, mezitím vyšlo najevo, že svou první manželku zabil, aby si mohl vzít nyní ukamenovanou dívku, kterou miloval.

Vraždil otec, bratři i sestřenice

Na vraždě se podle předběžných závěrů vyšetřování podílelo asi dvacet členů rodiny, včetně otce, bratrů, sestřenice a odmítnutého manžela.

Jeden z útočníků ženě obmotal kus pytloviny kolem krku, aby ji znehybnil, a ostatní po ní začali vrhat cihly. Poté, co rodina dívku utloukla, nechala její bezvládné tělo ležet na chodníku.

Právo je bezzubé

Pákistánská legislativa nic takového jako vraždu ze cti nezná a ukamenování za pošpinění dobrého jména rodiny nepřipouští ani islám - jde o formu msty pramenící z kmenových tradic.

Háček je v tom, že právo této asijské země umožňuje příbuzným oběti pachateli odpustit, a tak se vrazi v podobných případech často mohou navzájem očistit.

Tito lidé se nebojí spravedlnosti, protože dobře vědí, že je bezzubá.

"Tito lidé se nebojí spravedlnosti, protože dobře vědí, že je bezzubá. Myslím si, že je potřeba, aby celá společnost přehodnotila své zvrácené postoje," vysvětlila CNN pákistánská lidskoprávní aktivistka Farzana Bariová.  

Přes prvotní nečinnost policie se pákistánská spravedlnost nicméně přeci jen rozhýbala. Otec zavražděné ženy, který podle policie vše inicioval, byl zatčen. Zatykač byl vydán i na ostatní členy rodiny.

Podobné případy jsou v zemi běžné. Z dubnové zprávy Pákistánské komise pro lidská práva vyplývá, že bylo jen v loňském roce "ve jménu cti" ukamenováno nejméně 869 žen. Skutečné číslo je ale podle místních bojovníků za lidská práva mnohem vyšší.  

Chtěl jsem požádat o ruku Farzanu, tak jsem zabil svou ženu

Zmiňovaná vražda je nicméně výjimečná tím, že k ní došlo ve velkém městě, před zraky tolika lidí a za dozoru strážců zákona.

K celému případu se objevily další nové informace v souvislosti s tím, že Muhammad Iqbal poskytl rozhovor americké CNN. Uvedl v něm, že svou první manželku zabil, aby si Farzanu mohl vzít. "Chtěl jsem požádat o ruku Farzanu, tak jsem zabil svou ženu," měl uvést muž.

Pákistánské úřady potvrdily, že žena byla zabita před šesti lety a že zločin oznámil Iqbalův syn. Podle místního policejního vyšetřovatele byl ale muž později propuštěn na kauci, protože mu jeho syn odpustil, což pákistánské zákony umožňují. Nyní asi dvacetiletý syn pro CNN otcova slova potvrdil. Dodal, že otec strávil ve vězení asi rok.

 

Právě se děje

Další zprávy