Těhotná premiérka Nového Zélandu pomohla i charitě. Lidé teď masově pletou oblečky pro nemocné děti

Zahraničí Zahraničí
23. 1. 2018 14:04
Novozélanďanka Heather McCrackenová chtěla premiérce Jacindě Ardernové darovat ručně pletený obleček pro jejího budoucího potomka. Pak ji ale napadlo pomoci spíš znevýhodněným dětem.
Jacinda Ardernová se svým manželem Clarkem Gayfordem.
Jacinda Ardernová se svým manželem Clarkem Gayfordem. | Foto: ČTK

Wellington - Novozélanďané oslavují, jejich premiérka Jacinda Ardernová je těhotná. Politička oznámila radostnou novinu minulý týden, když překvapila rozhodnutím, že chce svou funkci dál vykonávat i po porodu.

Díky jejímu těhotenství teď navíc proudí pomoc charitě, a to aniž by se o to přímo zasloužila.

Za dobročinnou kampaní na sociálních sítích stojí jiná žena - Novozélanďanka Heather McCrackenová. Když se dozvěděla o premiérčině těhotenství, chtěla svou oblíbenou političku potěšit dárkem pro budoucí miminko. Rozhodla se mu vlastnoručně uplést oblečení.

Jenže pak jí došlo, že takových věcí bude Ardernová dostávat spoustu. A že by obleček mohl spíš přijít vhod dětem, které jsou nějak znevýhodněné.

"Z té zprávy jsem prostě měla radost, inspirovala mě něco vytvořit. Záhy mě ale napadlo, že by to spíš ocenily děti, kteří to více potřebují," uvedla pro britský zpravodajský web BBC McCrackenová, která v současné době žije v USA. 

Nápad ale nezůstal jen v její hlavě. Pomocí Twitteru a hastagu #knitforjacinda se rozšířil mezi uživatele sociálních sítí. Ruku v ruce s tím začal narůstat i počet lidí, kteří se do charity zapojili. A nadále zapojují.

Pletou i političky

Pletené oblečky míří do nemocnice Middlemore v novozélandském Aucklandu skrze nadaci Wool Programme. Charita, která už léta funguje pod záštitou této nemocnice, pomáhá malým dětem s dýchacími obtížemi. Zima a přeplněné prostory nemocnice jejich nalomenému zdraví moc nepomáhají, a tak pro ně zdravotnický personál shání teplé oblečení.

Na webových stránkách nadace visí i rady, jaké oblečení a v jaké velikosti je nejvíce potřeba.

Kampaň navíc doputovala až do politických řad. Vlastní pletenou čepicí přispěla například novozélandská poslankyně Deborah Russellová, jak informoval deník The Guardian

Členové nadace na rozdíl od jiných Novozélanďanů oceňují, že premiérka Ardernová nechce veřejnosti prozradit pohlaví budoucího dítěte. Nadace tvrdí, že díky tomu nemocnice dostává unisexové oblečení, které mohou nosit jak dívky, tak chlapci.

Po šestinedělí zase v úřadě

Novozélandská premiérka Ardernová se dočkala obdivu, když veřejnosti sdělila, že je těhotná, ale politickou funkci po porodu neopustí. Ardernová tak bude první premiérkou, která ve funkci přivede na svět potomka, od roku 1990. Tehdy rodila pákistánská premiérka Bénazír Bhuttová.

Dítě se má narodit v červnu, novozélandská předsedkyně vlády se chce do práce vrátit po šestinedělí. Pak ji v domácích povinnostech zastoupí její partner, televizní moderátor Clarke Gayford.

 

Právě se děje

Další zprávy