Teherán testuje svůj arzenál, odpálil rakety

Zahraničí Zahraničí
27. 9. 2009 9:42
Zkoušky raket krátkého doletu přišly krátce poté, co USA vzdaly plán zbudovat protiraketovou obranu v Evropě
Jaderné zařízení u Komu
Jaderné zařízení u Komu | Foto: Reuters

Teherán - Írán v neděli provedl další test svých nových raket krátkého doletu.

S odvoláním na místní média o tom informovala agentura Reuters. Írán odpálil dvě rakety a testoval také víceúčelové odpalovací zařízení.

Testy se odehrály v rámci vojenského cvičení elitních íránských revolučních gard.

Nejedná se o překvapení: Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v předchozích dnech oznámil, že zkoušky provede.

Test přichází v době zvýšeného napětí mezi Íránem a Západem. Írán minulý týden oznámil, že buduje nové zařízení na obohacování uranu.

To vše jen týden poté, co Spojené státy oficiálně oznámily, že ruší svůj plán na vybudování základen protiraketové obrany v Česku a Polsku.

Armáda se chystá otestovat i rakety dlouhého doletu

Podle státní televize testoval Írán rakety Fatíh 110 a Tundar. Testy provedly revoluční gardy, tedy elitní ozbrojené složky působící souběžně s armádou.

Foto: Aktuálně.cz

Britská stanice BBC s odvoláním na íránská státní média informuje, že v pondělí budou testovány také rakety dlouhého doletiu Šaháb 3, které by mohly mít dolet až 2500 kilometrů. V případě vojenského konfliktu by tedy mohly zasáhnout například Izrael.

Írán provádí testy svých vojenských zařízení pravidelně, informuje rovněž o pokrocích v oblasti obrany. Jedním z hlavních bodů sporu mezi touto šestašedesátimilionovou zemí a západními mocnostmi je jaderný program. Západ podezřívá Írán z vývoje jaderné bomby. Írán tvrdí, že jeho jaderné ambice mají výhradně civilní účel.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy