Teherán testuje svůj arzenál, odpálil rakety

Zahraničí Zahraničí
27. 9. 2009 9:42
Zkoušky raket krátkého doletu přišly krátce poté, co USA vzdaly plán zbudovat protiraketovou obranu v Evropě
Jaderné zařízení u Komu
Jaderné zařízení u Komu | Foto: Reuters

Teherán - Írán v neděli provedl další test svých nových raket krátkého doletu.

S odvoláním na místní média o tom informovala agentura Reuters. Írán odpálil dvě rakety a testoval také víceúčelové odpalovací zařízení.

Testy se odehrály v rámci vojenského cvičení elitních íránských revolučních gard.

Nejedná se o překvapení: Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v předchozích dnech oznámil, že zkoušky provede.

Test přichází v době zvýšeného napětí mezi Íránem a Západem. Írán minulý týden oznámil, že buduje nové zařízení na obohacování uranu.

To vše jen týden poté, co Spojené státy oficiálně oznámily, že ruší svůj plán na vybudování základen protiraketové obrany v Česku a Polsku.

Armáda se chystá otestovat i rakety dlouhého doletu

Podle státní televize testoval Írán rakety Fatíh 110 a Tundar. Testy provedly revoluční gardy, tedy elitní ozbrojené složky působící souběžně s armádou.

Foto: Aktuálně.cz

Britská stanice BBC s odvoláním na íránská státní média informuje, že v pondělí budou testovány také rakety dlouhého doletiu Šaháb 3, které by mohly mít dolet až 2500 kilometrů. V případě vojenského konfliktu by tedy mohly zasáhnout například Izrael.

Írán provádí testy svých vojenských zařízení pravidelně, informuje rovněž o pokrocích v oblasti obrany. Jedním z hlavních bodů sporu mezi touto šestašedesátimilionovou zemí a západními mocnostmi je jaderný program. Západ podezřívá Írán z vývoje jaderné bomby. Írán tvrdí, že jeho jaderné ambice mají výhradně civilní účel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy