reklama
 
 

Ted Kennedy byl lev senátu, sbohem mu dali 4 prezidenti

29. 8. 2009 23:20
USA se rozloučili s nejmladším bratrem bývalého prezidenta JFK

Boston - Za obrovského zájmu veřejnosti i americké politické elity se v USA naposledy rozloučili se zesnulým senátorem Edwardem Kennedym.

Sedmasedmdesátiletý senátor podlehl tento týden rakovině mozku, kterou mu před rokem lékaři diagnostikovali. Odešla velká legenda americké politiky, hvězda Demokratické strany a nejmladší bratr zavražděného prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Poslední sbohem mu na zádušní mši v kostele Bostonu přišel dát nejen současný prezident Spojených států Barack Obama s chotí Michelle, ale i další tři bývalé hlavy státu. Exprezidenti Jimmy Carter, Bill Clinton a George W. Bush.

Dvouhodinový obřad byl plný projevů oceňujících práci Teda Kennedyho. Obama jej označil za "duši Demokratické strany" a "lva amerického Senátu".

Připomněl, že senátor Kennedy připravil více než tři sta zákonů. "Byl plodem éry, kdy stranickým rozkolům bránilo samotné nadšení a ušlechtilost politiků. Éry, kdy se filozofie stavění bariér změnila na filozofii spolupráce a vzájemného respektu. Éry, kdy i političtí soupeři vnímali jeden druhého stále jako vlastence," řekl Obama ve zjevné narážce na současné neshody mezi demokraty, kteří ovládají Kongres, a republikány.

"I proto se Ted Kennedy stal největším zákonodárcem naší doby. Byl jím, neboť byl zásadový, měl schopnost nacházet kompromisy a selský rozum. Nestal se jím uzavíráním obchodů a dohod na vlastní pěst, ale skrze své přátelství, svou laskavost a humor," doplnil Obama.

Ten se zcela vyhnul tématu, na kterém s Kennedym pracoval a které s ním často konzultoval: Právě probíhající reformě zdravotního systému. Plán v hodnotě bilionu dolarů, který počítá se snížením pojistných výdajů a zavedení státního systému zdravotního pojištění, naráží na zdrcující kritiku.

Kennedy ji označoval za "smysl svého života", Obama však nechtěl, aby bylo rozloučení zpolitizované, a proto o ní pomlčel.

autor: Zahraničí | 29. 8. 2009 23:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama