Teď je nejlepší čas počít dítě, spermie jsou rychlejší

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 3. 2013 12:51
Pokud se delší dobu marně snažíte o početí, může být problém jen v načasování
V létě už můžete mít zaděláno na potomka.
V létě už můžete mít zaděláno na potomka. | Foto: Isifa/Thinkstock

Beerševa - Páry, které se snaží o početí dítěte, by měly být v tomto ohledu nejaktivnější v zimě a zkraje jara.

Studie izraelských vědců, provedená na více než 6000 mužích léčených pro neplodnost, totiž ukázala, že je kvalita lidských spermií nejvyšší v průběhu zimy a zkraje jara.

Mužské pohlavní buňky jsou v tomto období rychlejší a vykazují menší procento abnormalit. Od pozdějšího jara až do další zimy pak kvalita spermií setrvale klesá, a tím pádem klesá i pravděpodobnost otěhotnění.

Tím se vysvětluje, proč se nejvíce dětí rodí na podzim, poznamenává britský deník The Daily Mail.

Proč jsou ale spermie kvalitnější v zimě a na jaře, vědci zatím nevědí. Jako logické vysvětlení se nabízí nižší teplota, méně slunečního svitu (prodlužování dne) a hormonální změny. Ostatně u zvířat tomu tak podle všeho je.

"Toto zjištění může mít zásadní význam pro páry, u nichž je příčinou neúspěšných pokusů o početí muž, zejména v případě dlouhodobých neúspěchů léčby," napsal Eliah Leviatus a jeho tým z Ben Gurionovy univerzity v Negevu v článku pro odborný magazín American Journal of Obstetrics & Gynaecology.

Obrazem: Tak prožívají těhotenství v Indii

Kvalita a počet spermií u mužů dlouhodobě klesají. Podle posledních studií se až pětina párů v Evropě snaží o dítě rok i déle.

Proč tomu tak je, nikdo neví. Podle některých je na vině sedavý životní styl, podle jiných chemikálie, jež se dostávají do životního prostředí. Jako možné příčiny se jeví také stále rozšířenější obezita a fakt, že ženy založení rodiny stále déle odkládají.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy