Teď je nejlepší čas počít dítě, spermie jsou rychlejší

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 3. 2013 12:51
Pokud se delší dobu marně snažíte o početí, může být problém jen v načasování
V létě už můžete mít zaděláno na potomka.
V létě už můžete mít zaděláno na potomka. | Foto: Isifa/Thinkstock

Beerševa - Páry, které se snaží o početí dítěte, by měly být v tomto ohledu nejaktivnější v zimě a zkraje jara.

Studie izraelských vědců, provedená na více než 6000 mužích léčených pro neplodnost, totiž ukázala, že je kvalita lidských spermií nejvyšší v průběhu zimy a zkraje jara.

Mužské pohlavní buňky jsou v tomto období rychlejší a vykazují menší procento abnormalit. Od pozdějšího jara až do další zimy pak kvalita spermií setrvale klesá, a tím pádem klesá i pravděpodobnost otěhotnění.

Tím se vysvětluje, proč se nejvíce dětí rodí na podzim, poznamenává britský deník The Daily Mail.

Proč jsou ale spermie kvalitnější v zimě a na jaře, vědci zatím nevědí. Jako logické vysvětlení se nabízí nižší teplota, méně slunečního svitu (prodlužování dne) a hormonální změny. Ostatně u zvířat tomu tak podle všeho je.

"Toto zjištění může mít zásadní význam pro páry, u nichž je příčinou neúspěšných pokusů o početí muž, zejména v případě dlouhodobých neúspěchů léčby," napsal Eliah Leviatus a jeho tým z Ben Gurionovy univerzity v Negevu v článku pro odborný magazín American Journal of Obstetrics & Gynaecology.

Obrazem: Tak prožívají těhotenství v Indii

Kvalita a počet spermií u mužů dlouhodobě klesají. Podle posledních studií se až pětina párů v Evropě snaží o dítě rok i déle.

Proč tomu tak je, nikdo neví. Podle některých je na vině sedavý životní styl, podle jiných chemikálie, jež se dostávají do životního prostředí. Jako možné příčiny se jeví také stále rozšířenější obezita a fakt, že ženy založení rodiny stále déle odkládají.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy