Teď je nejlepší čas počít dítě, spermie jsou rychlejší

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 3. 2013 12:51
Pokud se delší dobu marně snažíte o početí, může být problém jen v načasování
V létě už můžete mít zaděláno na potomka.
V létě už můžete mít zaděláno na potomka. | Foto: Isifa/Thinkstock

Beerševa - Páry, které se snaží o početí dítěte, by měly být v tomto ohledu nejaktivnější v zimě a zkraje jara.

Studie izraelských vědců, provedená na více než 6000 mužích léčených pro neplodnost, totiž ukázala, že je kvalita lidských spermií nejvyšší v průběhu zimy a zkraje jara.

Mužské pohlavní buňky jsou v tomto období rychlejší a vykazují menší procento abnormalit. Od pozdějšího jara až do další zimy pak kvalita spermií setrvale klesá, a tím pádem klesá i pravděpodobnost otěhotnění.

Tím se vysvětluje, proč se nejvíce dětí rodí na podzim, poznamenává britský deník The Daily Mail.

Proč jsou ale spermie kvalitnější v zimě a na jaře, vědci zatím nevědí. Jako logické vysvětlení se nabízí nižší teplota, méně slunečního svitu (prodlužování dne) a hormonální změny. Ostatně u zvířat tomu tak podle všeho je.

"Toto zjištění může mít zásadní význam pro páry, u nichž je příčinou neúspěšných pokusů o početí muž, zejména v případě dlouhodobých neúspěchů léčby," napsal Eliah Leviatus a jeho tým z Ben Gurionovy univerzity v Negevu v článku pro odborný magazín American Journal of Obstetrics & Gynaecology.

Obrazem: Tak prožívají těhotenství v Indii

Kvalita a počet spermií u mužů dlouhodobě klesají. Podle posledních studií se až pětina párů v Evropě snaží o dítě rok i déle.

Proč tomu tak je, nikdo neví. Podle některých je na vině sedavý životní styl, podle jiných chemikálie, jež se dostávají do životního prostředí. Jako možné příčiny se jeví také stále rozšířenější obezita a fakt, že ženy založení rodiny stále déle odkládají.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy