Tchajwanský ústavní soud podpořil sňatky homosexuálů, učinil tak jako první v Asii

ČTK ČTK
24. 5. 2017 14:58
Tchajwanský ústavní soud ve středu podpořil manželství párů stejného pohlaví. I homosexuálové mají podle něj právo na zákonný sňatek. V Asii jde o první rozsudek s tímto závěrem, napsala agentura Reuters. Současná legislativa svazky gayů a leseb nepřipouští, což podle soudu porušuje ústavní zásadu rovnosti občanů. Nejvyšší justiční orgán nařídil změnu příslušných zákonů, kterou musí vláda provést do dvou let. Na verdikt čekali v centru metropole Tchaj-pej příznivci i odpůrci manželství pro všechny. Sňatky homosexuálů otevřeně obhajuje současná prezidentka Cchaj Jing-wen. V zemi se ale v minulosti konaly i velké demonstrace konzervativců, kteří se obávají ohrožení rodinných hodnot.
Podporovatelé manželství pro všechny v Tchej-peji.
Podporovatelé manželství pro všechny v Tchej-peji. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 47 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy