Tchaj-wan hledá 124 Vietnamců, kteří opustili organizovaný turistický zájezd

ČTK ČTK
2. 1. 2019 18:35
Tchajwanští imigrační úředníci našli 24 Vietnamců a pátrají po 124 dalších, kteří opustili organizovaný zájezd, s nímž v prosinci přijeli do země na turistická víza. Ve středu o tom informovala agentura AP. Vietnamští občané podle médií přijeli na ostrov zřejmě za prací.
Hlavní město Tchaj-wanu Taipei(ilustrační foto).
Hlavní město Tchaj-wanu Taipei(ilustrační foto). | Foto: taiwan.net.tw

Tchajwanská tisková agentura uvedla, že do země ve dnech 21. a 23. prosince v rámci zájezdů přicestovalo 148 Vietnamců. Úřady po členech této turistické skupiny pátrají od minulého úterý, kdy se naposledy ozvali. Dosud se úřadům podařilo navázat kontakt s 24 z nich.

Tchajwanská Národní imigrační agentura neupřesnila, co přesně Vietnamci na ostrově dělají, avšak sdělila, že se dopustili "předem promyšleného kolektivního ilegálního jednání".

V úterý vyzvala vietnamskou komunitu na Tchaj-wanu, aby Vietnamce pobývající v zemi ilegálně nahlásila úřadům. S těmi ilegálními imigranty, kteří se vydají, prý bude zacházeno se shovívavostí a budou rychle vráceni do vlasti. Kohokoliv, kdo poskytne úkryt ilegálním imigrantům, může podle zákona stihnout až dvouletý trest vězení.

Podle imigrační agentury citované místním deníkem Taiwan News mohou za hromadným zmizením účastníků zájezdu stát zločinecké skupiny, které se tímto způsobem snaží přivážet na Tchaj-wan Vietnamce pro manuální práci či prostituci.

Ministerstvo zahraničí v reakci na tento incident zrušilo vydávání elektronických víz pro vietnamské občany. Vietnamci si tak napříště budou moci zažádat o vízum jen standardní cestou, která zahrnuje vysoký konzulární poplatek a nutnost dokládat dostatečnou výši příjmů.

Pilotní program jednoduššího vydávání víz spustil Tchaj-wan v roce 2016 s cílem přilákat turisty ze zemí jihovýchodní Asie. Ti si mohou zažádat o elektronické vízum, pokud se na Tchaj-wan chystají v rámci organizovaného zájezdu.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy