Tchaj-wan žádá Google, aby rozmazal snímky ostrova Tchai-pching. Podle expertů tam buduje základnu

Michelle Hansen Michelle Hansen
Aktualizováno 24. 9. 2016 21:46
Tchaj-wan požádal společnost Google, aby rozmazala satelitní snímky ostrova Tchaj-pching, které jsou dostupné prostřednictvím služby Google Earth. Podle expertů na ostrově, který je součástí sporných Spratlyho ostrovů v Jihočínském moři, zřejmě roste vojenská základna.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Tchaj-pej – Tchajwanský ministr obrany požádal vedení Googlu, aby nechalo rozmazat satelitní snímky ostrova v Jihočínském moři, který spravuje.

Na fotografiích z osm set metrů dlouhého ostrova Tchaj-pching – známého také jako Itu Aba – jsou viditelné konstrukce, které nápadně připomínají vojenskou základnu.

Tchaj-wan s žádostí na rozmazání snímků přišel po tom, kdy na nově vybudované budovy a infrastrukturu právě prostřednictvím Google Earth poukázal deník The South China Morning Post. Snímky byly pořízeny už v lednu.

Mluvčí tchajwanského ministerstva obrany přiznal, že Tchaj-pej s Googlem skutečně jedná. "V rámci ochrany vojenského tajemství a bezpečnosti jsme požádali společnost Google, aby rozmazala snímky důležitých vojenských objektů," uvedl tento týden.

Odhalení, že Tchaj-pej buduje nové vojenské zařízení na jednom ze sporných Spratlyho ostrovů, by přitom mohlo znovu zvýšit napětí mezi zeměmi, které se o území v Jihočínském moři přou. Přímo o ostrov Tchaj-pching přitom usilují i Čína, Filipíny a Vietnam.

Podle zpravodajského serveru BBC nové snímky oproti těm minulým zachycují čtyři nové konstrukce, rozestavěné do půlkruhu v severozápadní části ostrova. Středem ostrova pak prochází zmodernizovaná startovací dráha, vybudován je i rozsáhlý přístav.

"Myslím si, že je to určitě určeno k vojenským účelům. Neumím ale říct, jestli je určeno pro obranu, přípravu útoku, nebo pozorování,“ řekl zpravodajské agentuře Reuters Dustin Wang, bývalý vládní poradce Tchaj-wanu. Někteří odhadují, že by ostrov mohl sloužit například dělostřelcům.

Google žádost přezkoumává

Google žádost převzal do přezkumného řízení, jeho reakce zatím není známa.

"Bereme velmi vážně obavy o bezpečnost a jsme vždy otevření diskusi s veřejnými institucemi i vládními složkami," informoval mluvčí společnosti Google Taj Meadows.

Google nicméně v minulosti snímky kvůli obdobným požadavkům zpětně nikdy nemazal, uvedla BBC. Podle mluvčího společnosti navíc spousta fotografií obvykle pochází z druhého zdroje, takže jsou dostupné i skrze jiné služby a servery.

Dlouhodobé spory mezi Čínou a dalšími státy se týkají suverenity nad mořskými oblastmi a Spratlyho a Paracelskými ostrovy, v jejichž okolí se nachází celá řada skalních útvarů, útesů a písčin. Oblast je bohatá na suroviny a má důležitý význam, i co se týče rybolovu a námořní dopravy. Nároky na sporná území si kromě Číny dělají i Vietnam, Tchaj-wan, Malajsie nebo Brunej.

Letos v červenci Stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu rozhodl, že žádný ze sporných útesů ve Spratlyho ostrovech Číně nezaručuje exkluzivní hospodářská práva, která si v jejich okolí nárokuje. Peking se rozhodnutí soudu postavil.

 

Právě se děje

Další zprávy