Tažení proti cizincům nekončí, Švýcary čeká referendum

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 3. 2012 10:58
Švýcarští nacionalisté chtějí omezit nejen počet žadatelů o azyl, ale i gastarbeiterů
Lidovci se díky své nacionalistické rétorice stali vítězi švýcarských voleb.
Lidovci se díky své nacionalistické rétorice stali vítězi švýcarských voleb. | Foto: Reuters

Bern - Pravicově-populistická Švýcarská lidová strana (SVP) úspěšně pokračuje ve svém tažení proti cizincům.

Vláda v Bernu oznámila, že obyvatele alpské země čeká další nacionalisticky zaměřené referendum.

Tentokrát půjde o zavedení kvót nejen pro žadatele o azyl, ale i pro lidi, kteří do Švýcarska jezdí za prací třeba ze sousedních zemí.

Iniciativu SVP podpořilo svým podpisem 135 557 lidí, což stačí k vypsání referenda. Kdy by se mělo konat, zatím není jasné, napsal ve svém internetovém vydání německý magazín Der Spiegel.

Už dost, burcuje SVP

SVP chce omezit počet povolení k pobytu, která švýcarské úřady vydávají, v závislosti na zemi původu žadatele a jeho finanční situaci.

Ve Švýcarsku, které má necelých 7,9 milionu obyvatel, žije asi 1,7 milionu lidí, kteří švýcarské občanství nemají.

Akci shromažďování podpisů pro referendum o zavedení kvót pro cizince provázela kampaň SVP založená na protievropských a proticizineckých heslech. Na plakátech této strany se například objevily černé těžké boty, které pochodují přes švýcarskou vlajku, a nápis "Už dost - je čas zastavit masové přistěhovalectví".

Podle kritiků iniciativy SVP zavedení kvót pro cizince nic nevyřeší. Upozorňují také na to, že by Švýcarsko porušilo smlouvy, které podepsalo s Evropskou unií.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy