Tatry vyhlížejí turisty a bojí se vlády

Tomáš Fránek
16. 6. 2006 0:00
Vysoké Tatry/Brno - V Tatrách začala turistická sezona. "Oživené" hory čekají nejen na více turistů, ale i na to, zda nová vláda omezí ochranu tamní přírody.

Obyvatele, podnikatele i místní samosprávy provází dvojí čekání: zda si do hor najdou cestu turisté ve větším počtu než v minulém roce a také na to, co jim přinese nová vláda po sobotních volbách.

Pro turisty, kteří přijedou do hor v létě, je všechno připraveno: Včera bylo slavnostně otevřeno třicet osm vysokohorských chodníků a to přesto, že v horách ještě leží desítky centimetrů sněhu.

Po vichřici z listopadu 2004 se už podařilo vyčistit většinu turistických tras, primátor města Vysoké Tatry Ján Mokoš potvrdil, že i přes léto se budou opravovat chodníky a cesty. "Asfalt na mnohých cestách a chodnících nahradí kámen," řekl primátor, podle kterého je ještě co vylepšovat v nabídce především v době, kdy je v horách nepříznivé počasí.

Odkud přijedou turisté?

Začala také výsadba nových stromů, lesníci ale musí řešit problémy s lýkožroutem a dalšími asi sedm tisíci vyvrácenými stromy, které poničil vítr před čtrnácti dny.

Tatranští hoteliéři, který byli minulou sezonu spokojeni s návštěvností, méně ale s klesajícími tržbami, věří, že do hor znovu zamíří desetitisíce lidí. "Mám objednávky z Česka, Polska, Ruska, ale také od korejských turistů," řekla majitelka jednoho z tatranských penzionů Emília Kováčová.

Právě to, že v Tatrách ubývá tradičních návštěvníků z Polska a Česka, vedlo Slovenskou agenturu pro cestovních ruch k tomu, aby svoji letošní kampaň zaměřila na mladé lidi z těchto zemí. A Vysoké Tatry jsou hlavním lákadlem a místem pro adrenalinové sporty.

S čekáním na to, co udělají politici pro Tatry po volbách, to bude složitější. Novou vládu přitom čeká už na podzim velmi důležité rozhodnutí - poslanci totiž vládě dali úkol, aby vyřešila v Tatrách rozdělení na území, které budou chráněna, a která ne. A to je kromě schvalovaného územního plánu hor další zásadní dokument, který Vysoké Tatry ovlivní na desítky let.

Ochranáři: Vláda Tatrám škodí

A politici navíc musí rozhodnout, kdo bude v Tatrách vládnout nad národním parkem. Tam nyní proti sobě stojí zájmy státních lesů a správy národního parku, politici proto uvažují, že obě organizace sloučí do jedné.

Tatry byly také důvodem, proč nevládní organizace vystavily končící pravicové vládě nelichotivé vysvědčení. Vláda podle nich nevyslyšela žádný z návrhů ochranářů, neprosadila zákaz používání chemikálií na území parku nebo zákaz těžby v oblastech s přísnou ochrannou. Vláda podle ochranářů navíc svým postojem umožnila černou těžbu dřeva.

Ani lesníci nejsou spokojeni. "Politici se zajímají o les až po vichřici," řekl šéf Evropské lesnické komise FAO Ján Ilavský.

Spory o další podobu nejmenších evropských velehor neskončí ani po volbách. Většina politických stran se sice ve svých programech shodla na tom, že Tatry by měly zůstat územím, kde se bude rozvíjet ekologická turistika a neměly by se tam moc stavět nové sjezdovky.

Směr chce podpořit turistiku na úkor přírody

"Tam, kde byl les, by měl zůstat, infrastruktura by se měla vylepšit tam, kde už je vybudovaná," řekl bývalý tajemník vládního výboru na obnovu Tater a kandidát na poslance za SDKÚ Ivan Štefanec.

Hlavní opoziční strna Směr by ráda viděla větší investice do rozvoje turistiky v horách, včetně výstavby nových lanovek.
Hlavní opoziční strna Směr by ráda viděla větší investice do rozvoje turistiky v horách, včetně výstavby nových lanovek. | Foto: www.jtbank.cz/

S jedinou výjimkou a tou je nejsilnější opoziční strana Směr, která jasně vede předvolební průzkumy. Směr totiž jako jediný chce, aby se turistický ruch v Tatrách rozvíjel i za cenu snížení ochrany přírody.

Poslanec Směru Dušan Muňko, který ve straně problematice Vysokých Tater věnuje, v deníku Sme uvedl, že není proti novým sjezdovkám a snížení ochrany některých území. "Bez toho nebudeme moci dělat pořádný cestovní ruch. Jsme jediná země unie, která chrání dvacet tři procent území, Češi chrání například jenom osm," uvedl Muňko.

Právě se snížením ochrany nesouhlasí ekologové, proti je i Světový fond ochrany přírody (WWF). Naopak podnikatelům by snížení rozsahu chráněného území vyhovovalo.

 

Právě se děje

Další zprávy