Po ničivé bouři v Tatrách zůstalo pět mrtvých, nezvěstné už polští záchranáři nalezli

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2019 17:43
Ke čtyřem mrtvým po čtvrteční bouři na slovensko-polském pomezí v pátek na polské straně Tater již žádná oběť nepřibyla. Záchranáři ještě pátrali po devíti lidech, s nimiž jejich příbuzní nemohli navázat kontakt, ale o nichž se nevědělo, zda se skutečně vydali do hor. Všichni "nezvěstní" už byli nalezeni, řekl šéf záchranné služby TOOPR Jan Krzystof polské televizi TVN 24. Bouře si v Tatrách vyžádala pět životů, včetně českého turisty, který zahynul na slovenské straně Tater. Češka, která šla s ním, utrpěla zranění.
Záchranná operace v polských Tatrách poté, co udeřil blesk | Video: Reuters

Bilance bouře na polské straně Tater čítá čtyři mrtvé a 157 zraněných, z nichž 34 zůstává v nemocnicích. Oblastní prokuratura v Zakopaném v pátek podle své vedoucí prokurátorky Barbary Bogdanowiczové zahájila vyšetřování tohoto tragického neštěstí s podezřením na "neúmyslné zavinění smrti".

"Je známo, že to byla přírodní katastrofa, ale musíme posoudit, jak se chovali turisté, jak probíhala záchranná operace. Oběti utrpěly zranění způsobená nejen úderem blesku. Mají také řadu dalších zranění. Byla tam spousta lidí a my musíme přezkoumat vše, abychom zjistili, zda tam například někdo nejednal v panice," řekla Bogdanowiczová podle TVN 24.

V souvislosti s tímto neštěstím se i mezi odborníky rozproudila diskuse kolem obřího železného kříže, do něhož na vrcholku horského štítu Giewont (vysoký 1894 metrů) udeřil smrtící blesk. Někteří kříž mají za "viníka" a žádají jeho odstranění. Nicméně například expert Tomasz Rožek na serveru WP (Wirtualna Polska) upozornil, že odstranění kříže by úder blesku nevyloučilo. Kříž, který je na vrcholu od roku 1901, podle něj naopak funguje jako hromosvod, který snižuje pravděpodobnost zasažení jiných objektů včetně lidí.

Šéf horské služby TOPR Jan Krzysztof v televizi zdůraznil, že záchranářům se podařilo během čtyř hodin dostat z hor všechny, kdo potřebovali lékařskou pomoc. "Byla to situace srovnatelná s teroristickým atentátem. Zraněna byla velká skupina lidí včetně dětí. Měli popáleniny, zlámané nohy, četná poranění po celém těle. Ale v krátké době se to podařilo zvládnout," zdůraznil.

Mezi zraněnými se ocitl i muž, který zrovna oživoval jednoho zraněného, když ho zasáhl uvolněný řetěz z turistické stezky. "Nestalo se mu nic strašného," uvedl Tomasz Wojciechowski z TOPR. "I v dramatické situaci lidé pomáhali druhým," dodal.

Do čtvrtečního zásahu se zapojily skoro dvě stovky horských záchranářů a hasičů a pět vrtulníků. Jedna z horských chat se přeměnila v polní nemocnici.

"Doufáme, že čtyři lidé, včetně dvou malých dětí, kteří ve čtvrtek přišli o život, jsou (v tomto neštěstí) poslední mrtví," řekl Krzysztof.

České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že během rozsáhlých bouřek v oblasti Tater zemřel na území Slovenska jeden český občan, jedna Češka byla zraněna a hospitalizována. Na území Polska podle dostupných informací Češi mezi oběťmi ani zraněnými nejsou.

Podle polských médií se podobná tragédie v polských Tatrách odehrála naposledy 15. srpna před osmdesáti lety. Tehdy blesk zabil šest lidí na hoře Świnica (Svinica), která se na polsko-slovenském pomezí tyčí do výše 2301 metrů.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Předseda slovenského parlamentu Kollár měl vážnou dopravní nehodu

Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár měl v sobotu v Bratislavě vážnou dopravní nehodu. Zraněný je on i člen jeho ochranky. Podle ČT24 o tom informoval premiér Matovič. Stav obou mužů i povaha jejich zranění zatím nejsou známy.  

Další zprávy