Po ničivé bouři v Tatrách zůstalo pět mrtvých, nezvěstné už polští záchranáři nalezli

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2019 17:43
Ke čtyřem mrtvým po čtvrteční bouři na slovensko-polském pomezí v pátek na polské straně Tater již žádná oběť nepřibyla. Záchranáři ještě pátrali po devíti lidech, s nimiž jejich příbuzní nemohli navázat kontakt, ale o nichž se nevědělo, zda se skutečně vydali do hor. Všichni "nezvěstní" už byli nalezeni, řekl šéf záchranné služby TOOPR Jan Krzystof polské televizi TVN 24. Bouře si v Tatrách vyžádala pět životů, včetně českého turisty, který zahynul na slovenské straně Tater. Češka, která šla s ním, utrpěla zranění.
Záchranná operace v polských Tatrách poté, co udeřil blesk | Video: Reuters

Bilance bouře na polské straně Tater čítá čtyři mrtvé a 157 zraněných, z nichž 34 zůstává v nemocnicích. Oblastní prokuratura v Zakopaném v pátek podle své vedoucí prokurátorky Barbary Bogdanowiczové zahájila vyšetřování tohoto tragického neštěstí s podezřením na "neúmyslné zavinění smrti".

"Je známo, že to byla přírodní katastrofa, ale musíme posoudit, jak se chovali turisté, jak probíhala záchranná operace. Oběti utrpěly zranění způsobená nejen úderem blesku. Mají také řadu dalších zranění. Byla tam spousta lidí a my musíme přezkoumat vše, abychom zjistili, zda tam například někdo nejednal v panice," řekla Bogdanowiczová podle TVN 24.

V souvislosti s tímto neštěstím se i mezi odborníky rozproudila diskuse kolem obřího železného kříže, do něhož na vrcholku horského štítu Giewont (vysoký 1894 metrů) udeřil smrtící blesk. Někteří kříž mají za "viníka" a žádají jeho odstranění. Nicméně například expert Tomasz Rožek na serveru WP (Wirtualna Polska) upozornil, že odstranění kříže by úder blesku nevyloučilo. Kříž, který je na vrcholu od roku 1901, podle něj naopak funguje jako hromosvod, který snižuje pravděpodobnost zasažení jiných objektů včetně lidí.

Šéf horské služby TOPR Jan Krzysztof v televizi zdůraznil, že záchranářům se podařilo během čtyř hodin dostat z hor všechny, kdo potřebovali lékařskou pomoc. "Byla to situace srovnatelná s teroristickým atentátem. Zraněna byla velká skupina lidí včetně dětí. Měli popáleniny, zlámané nohy, četná poranění po celém těle. Ale v krátké době se to podařilo zvládnout," zdůraznil.

Mezi zraněnými se ocitl i muž, který zrovna oživoval jednoho zraněného, když ho zasáhl uvolněný řetěz z turistické stezky. "Nestalo se mu nic strašného," uvedl Tomasz Wojciechowski z TOPR. "I v dramatické situaci lidé pomáhali druhým," dodal.

Do čtvrtečního zásahu se zapojily skoro dvě stovky horských záchranářů a hasičů a pět vrtulníků. Jedna z horských chat se přeměnila v polní nemocnici.

"Doufáme, že čtyři lidé, včetně dvou malých dětí, kteří ve čtvrtek přišli o život, jsou (v tomto neštěstí) poslední mrtví," řekl Krzysztof.

České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že během rozsáhlých bouřek v oblasti Tater zemřel na území Slovenska jeden český občan, jedna Češka byla zraněna a hospitalizována. Na území Polska podle dostupných informací Češi mezi oběťmi ani zraněnými nejsou.

Podle polských médií se podobná tragédie v polských Tatrách odehrála naposledy 15. srpna před osmdesáti lety. Tehdy blesk zabil šest lidí na hoře Świnica (Svinica), která se na polsko-slovenském pomezí tyčí do výše 2301 metrů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy