Tatéři přicházejí o kšeft, americká armáda zakázala tetování

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
3. 5. 2014 12:40
Některé druhy tetování armáda zakázala úplně, u jiných omezila velikost i povolený počet.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Americká tetovací studia přišla o značnou část svých výdělků.

Se začátkem května totiž vstoupila v platnost nová pravidla, která - ve snaze vytříbit vzhled americké armády - upravují podobu a počet tetování, jež mohou vojáci mít.

Hořkost kvůli vyhlídkám chudších příjmů salonům ale patrně ulehčily žně v minulých měsících, kdy příslušníci početné americké armády houfně spěchali pod jehlu.

Tetování, která vojáci měli ještě před vstupem nařízení v platnost, si totiž mohou ponechat. Pokud fotografií doloží, že je měli už před letošním 1. květnem, armáda je bude akceptovat.

Tedy až na ta s nevhodným podtextem, ať už rasistickým, extremistickým, či sexisticky zaměřeným.

Jako ze škatulky...

Nová pravidla zakazují vojákům nosit tetování nad krkem a také celoplošné výjevy na předloktí či lýtkách.

Foto: Reuters

Každé tetování viditelné při nošení trička s krátkým rukávem a krátkých nohavic nemůže být větší než otevřená dlaň. Každý voják navíc může mít jen čtyři taková.

Mnozí tatéři se ale o svůj příjem nebojí. I na vojácích podle nich stále "zbude dost kůže", kterou si mohou nechat potetovat.

Naše profesionalita, náš vzhled!

Podle zástupců americké armády by nová pravidla měla přispět k profesionalizaci vzhledu vojáků i k minimalizaci rizika nevhodných symbolů na jejich tělech.

Jedním ze způsobů, jak naši vůdcové a americká veřejnost měří naši profesionalitu, je náš vzhled.

"Armáda je povolání. A jedním ze způsobů, jak naši vůdcové a americká veřejnost měří naši profesionalitu, je náš vzhled," uvedl seržant major Raymond F. Chandler.

Vojenská tetování přitom mají dlouhou historii, která sahá přinejmenším do řad římských legionářů. Některá upomínají na velké bitvy, jiná stvrzují soudržnost, loajalitu a bratrství nebo zobrazují ženy.

Proti tetováním ale armáda nezakročuje poprvé. Už před první světovou válkou se vojenské úřady snažily zakázat "obscénní“ zobrazování nahých žen. Mnoho vojáků to vyřešilo po svém - a značné množství jejich vytetovaných žen si doobléklo sukně z trávy.

Opatření napříč resortem

V posledních letech regule ohledně tetování či obecně vhodného vzhledu prosadila například americká námořní pěchota i vzdušné síly, připomíná server The New York Times.

"Mariňákem" se například nemůže stát člověk s celoplošně potetovanou rukou. Server připomíná, že tetování na krku v současnosti nepovoluje žádná ze čtyř hlavních částí amerických ozbrojených sil.

Omezení platí i v jiných koutech světa, v roce 2012 vrchní velitel britské Metropolitní policie zakázal přijímání rekrutů, jejichž tělo zdobí viditelné tetování.

Bez vlastní identity

Podle Anny Felicity Friedmanové, blogerky a historičky v oblasti tetování, se armáda snaží jednotlivce zbavit individuálních rysů.

"Lidé, kteří procházejí depersonalizací, ať už díky nošení uniforem, nebo pomocí jiných způsobů, které je zbavují schopnosti prosazovat vlastní identitu, mají tendenci na toto odosobnění reagovat tím, že si pořídí tetování," doplňuje.

Kromě zákazu některých tetování armáda nově zakazuje i některé druhy účesů. Týká se to například splétaných vlasů černošských vojaček. I toto nařízení vzbudilo značné negativní ohlasy.

Zástupci Afroameričanů v Kongresu jej označili za rasovou diskriminaci. Ministr obrany Chuck Hagel už prý v reakci na jejich stížnost vzkázal armádním velitelům, aby platnost tohoto pravidla přehodnotili, uvedla ČTK s odkazem na britský deník The Times.

 

Právě se děje

Další zprávy