Tasmánskému čertovi hrozí kvůli rakovině tváře vyhynutí

Roman Gazdík
23. 5. 2009 13:01
Austrálie ho zapsala na federální seznam ohrožených druhů
Foto: WWF

Canberra - Ďáblu medvědovitému alias tasmánskému čertovi hrozí vyhynutí. Největší dravý vačnatec, žijící pouze na Tasmánii a známý coby Taz z krátkých animovaných filmů Looney Tunes, je decimován rakovinou tváře.

Nemoc vytváří nádory na tlamě, čenichu a krku, znemožňuje zvířatům přijímat potravu, a ta pak umírají hlady.

Tasmánie zapsala na seznam ohrožených druhů svého černosrstnatého vačnatce připomínajícího malého zavalitého psa už minulý rok, australská federální vláda se připojila tento čtvrtek.

Infekční rakovina

Čert z Tasmánie
Autor fotografie: Reuters

Čert z Tasmánie

  • Tasmánský čert je masožravý vačnatec o váze přiblině 12 kg a velikosti menšího svalnatého psa
  • Má černou srst a podobně jako skunk vydává v nebezpečí pronikavý zápach
  • Jméno "čert" dostal pro svou divokou povahu a pronikavý hlas
  • Žije pouze na území australského státu Tasmánie

Odborníci varují, že mohou být během několika desítek let čerti zcela vyhubeni. Podle Hamishe McCalluma z Programu na boj s rakovinou tváře tasmánských čertů (DFTD) se za posledních deset let snížil jejich počet o 60 procent.

"Pokud půjdou věci tak jako dosud, můžeme se dočkat jejich vyhynutí během dvaceti až čtyřiceti let," citoval ho tasmánský deník Mercury.

Rakovina čenichu je geneticky totožná u každého nakaženého zvířete. Podle internetové stránky tasmánské vlády jde o jeden ze tří druhů rakoviny, které se přenášejí jako infekční nemoci.

Poprvé pozorovali vědci nádory u tasmánských čertů přibližně před deseti lety. Nákaza se mezi jejich populací šíří pokousáním během bojů o jídlo a o samice.

Exškůdce

Podle australského ministra životního prostředí Petera Garretta vláda v příštích pěti letech investuje 7,8 milionu dolarů na výzkum, léčbu nemoci a rozšiřování kolonie 145 zdravých čertů chovaných v zajetí na deseti místech na australské pevnině.

Foto: Aktuálně.cz

Ďábel medvědovitý kdysi obýval celou Austrálii, na pevnině vyhynul zřejmě ve čtrnáctém století.

Do roku 1941 byl pronásledován jako škůdce i na Tasmánii. Počet kusů žijících ve volné přírodě se odhaduje na 20 až 75 tisíc.

 

Právě se děje

Další zprávy