"Tichý zabiják" číhá na albíny v Tanzanii. Před rakovinou kůže ochrání krém, lidem ale chybí peníze

Zahraničí František Typovský, Zahraničí
30. 4. 2017 19:40
Albíni v Tanzanii se obávají nejen vražd kvůli pověrám, že lektvary z jejich těl přinášejí štěstí a bohatství. Smrt jim často přináší i rakovina kůže, kterou nazývají "tichý zabiják". Ochránit je může speciální krém, který se vyrábí nedaleko nejvyšší africké hory Kilimandžáro. Lidé si však krém často nemohou dovolit.
Foto: Reuters

Dar es Salaam - Rodina ho zavrhla, protože měl nezvykle bílou kůži. Viděla v něm prokletí. Sixmond Mdeka tak musel strávit dětství na ulici.

Mdeka je albín. Jeho kůže, vlasy i oči postrádají melanin. Pigment, který jim dodává barvu.

Zároveň žije v Tanzanii, což znamená, že mu jde každý den o život. Domorodí čarodějové totiž v této zemi na jihovýchodě Afriky věří, že lektvary z částí těl albínů přinášejí štěstí a bohatství.

Často tak najímají únosce nebo rovnou zabijáky. Nezřídka se stává, že albíny prodají samotní členové jejich rodiny. Čarodějové jsou za ně ochotni zaplatit tučné částky - za různé části jejich těl až 75 tisíc dolarů (v přepočtu skoro dva miliony korun).

Podle zprávy OSN bylo od roku 2000 v Tanzanii zavražděno okolo 80 albínů. Únosy a vraždy ale nejsou jedinou hrozbou, které musí čelit.

Tichý zabiják

Rakovina kůže. Albíni jí říkají "tichý zabiják".

"Když nemáte melanin, nemáte žádnou ochranu a jste kdekoliv vystaveni nebezpečí UV paprsků - nejen na pláži," uvedl pro britskou stanici BBC dermatolog Marc Glashofer.

"Čím blíže rovníku jste, tím silnější je slunce i paprsky a také hrozí vyšší riziko onemocnění rakovinou kůže," dodává americký doktor.

Sixmond Mdeka mu dává za pravdu. "Slunce je náš nepřítel číslo jedna," řekl pro BBC. Už nežije na ulici, v Tanzanii teď vystupuje pod jménem Ras Six a je známým zpěvákem reggae.

Loni si musel nechat odstranit melanom těsně za uchem. Má ale prý štěstí, na rozdíl od drtivé většiny afrických albínů se už dožil čtyřiceti let.

Rakovina kůže usmrtila všechny důležité lidi v jeho životě: rodiče, sestru a loni i bratra. "Věděl, jak se chránit. Je ale těžké sedět ve stínu, když nemáte co jíst. Můj bratr byl nezaměstnaný," popisuje Mdeka.

Stejně jako Mdekův bratr se většina afrických albínů točí v kruhu. "Chudoba je nutí, aby pracovali venku a vystavovali se slunečním paprskům. A to zvyšuje riziko onemocnění rakovinou kůže," potvrzuje Ikponwosa Eroová, expertka OSN na albinismus.

Pomoci by mohly speciální krémy

Ve stínu nejvyšší africké hory Kilimandžáro se však rýsuje řešení. Skupina vědců tu vyvinula krém Kilisun speciálně určený pro pacienty postižené albinismem. Loni ho vzniklo 15 tisíc lahviček.

Není ale pro mnoho lidí dostupný. Průměrný albín v Africe potřebuje dva miligramy krému na zhruba šest centimetrů čtverečních. A to dvakrát denně, přestože je krém odolnější vůči vodě než běžné opalovací krémy.

Jedna tuba stojí deset až patnáct dolarů (okolo tři sta korun). V Tanzanii přitom 80 procent obyvatel musí vyžít s 1,5 dolaru na den.

Distribuce Kilisunu momentálně závisí na podpoře neziskových organizací a tanzanské vlády. Ta dodává zaměstnance, ostatní zase finance.

Sám zpěvák Mdeka posílá část svých výdělků na pomoc s distribucí krému.

Když se krém Kilisun objevil v roce 2012, pomohl pětadvaceti dětem. Nyní ho kliniky rozdávají zdarma téměř třem tisícům lidí.

Problém je i nevědomost

Zástupci neziskových organizací ale zmiňují, že velkým problémem je i nevědomost obyvatel. Někteří lidé se podle nich stále neumějí chránit a k léčbě vyhledávají pochybné čaroděje.

"Měli jsme tady rodiče, kteří nechávali své děti na slunci, aby ztmavly. Když se na jejich tělech začaly objevovat tmavé flíčky, rodiče si mysleli, že je to dobře. A jejich děti přitom dostávaly rakovinu," vypráví kanadský albín Peter Ash, jehož nadace Under The Same Sun pomáhá v boji proti rakovině kůže.

"Snažíme se poučovat pracovníky a učitele o rakovině kůže a o způsobech prevence," dodává španělská vědkyně Soto Valdesová, která pomáhala vyvinout krém Kilisun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy