"Tichý zabiják" číhá na albíny v Tanzanii. Před rakovinou kůže ochrání krém, lidem ale chybí peníze

Zahraničí František Typovský, Zahraničí
30. 4. 2017 19:40
Albíni v Tanzanii se obávají nejen vražd kvůli pověrám, že lektvary z jejich těl přinášejí štěstí a bohatství. Smrt jim často přináší i rakovina kůže, kterou nazývají "tichý zabiják". Ochránit je může speciální krém, který se vyrábí nedaleko nejvyšší africké hory Kilimandžáro. Lidé si však krém často nemohou dovolit.
Foto: Reuters

Dar es Salaam - Rodina ho zavrhla, protože měl nezvykle bílou kůži. Viděla v něm prokletí. Sixmond Mdeka tak musel strávit dětství na ulici.

Mdeka je albín. Jeho kůže, vlasy i oči postrádají melanin. Pigment, který jim dodává barvu.

Zároveň žije v Tanzanii, což znamená, že mu jde každý den o život. Domorodí čarodějové totiž v této zemi na jihovýchodě Afriky věří, že lektvary z částí těl albínů přinášejí štěstí a bohatství.

Často tak najímají únosce nebo rovnou zabijáky. Nezřídka se stává, že albíny prodají samotní členové jejich rodiny. Čarodějové jsou za ně ochotni zaplatit tučné částky - za různé části jejich těl až 75 tisíc dolarů (v přepočtu skoro dva miliony korun).

Podle zprávy OSN bylo od roku 2000 v Tanzanii zavražděno okolo 80 albínů. Únosy a vraždy ale nejsou jedinou hrozbou, které musí čelit.

Tichý zabiják

Rakovina kůže. Albíni jí říkají "tichý zabiják".

"Když nemáte melanin, nemáte žádnou ochranu a jste kdekoliv vystaveni nebezpečí UV paprsků - nejen na pláži," uvedl pro britskou stanici BBC dermatolog Marc Glashofer.

"Čím blíže rovníku jste, tím silnější je slunce i paprsky a také hrozí vyšší riziko onemocnění rakovinou kůže," dodává americký doktor.

Sixmond Mdeka mu dává za pravdu. "Slunce je náš nepřítel číslo jedna," řekl pro BBC. Už nežije na ulici, v Tanzanii teď vystupuje pod jménem Ras Six a je známým zpěvákem reggae.

Loni si musel nechat odstranit melanom těsně za uchem. Má ale prý štěstí, na rozdíl od drtivé většiny afrických albínů se už dožil čtyřiceti let.

Rakovina kůže usmrtila všechny důležité lidi v jeho životě: rodiče, sestru a loni i bratra. "Věděl, jak se chránit. Je ale těžké sedět ve stínu, když nemáte co jíst. Můj bratr byl nezaměstnaný," popisuje Mdeka.

Stejně jako Mdekův bratr se většina afrických albínů točí v kruhu. "Chudoba je nutí, aby pracovali venku a vystavovali se slunečním paprskům. A to zvyšuje riziko onemocnění rakovinou kůže," potvrzuje Ikponwosa Eroová, expertka OSN na albinismus.

Pomoci by mohly speciální krémy

Ve stínu nejvyšší africké hory Kilimandžáro se však rýsuje řešení. Skupina vědců tu vyvinula krém Kilisun speciálně určený pro pacienty postižené albinismem. Loni ho vzniklo 15 tisíc lahviček.

Není ale pro mnoho lidí dostupný. Průměrný albín v Africe potřebuje dva miligramy krému na zhruba šest centimetrů čtverečních. A to dvakrát denně, přestože je krém odolnější vůči vodě než běžné opalovací krémy.

Jedna tuba stojí deset až patnáct dolarů (okolo tři sta korun). V Tanzanii přitom 80 procent obyvatel musí vyžít s 1,5 dolaru na den.

Distribuce Kilisunu momentálně závisí na podpoře neziskových organizací a tanzanské vlády. Ta dodává zaměstnance, ostatní zase finance.

Sám zpěvák Mdeka posílá část svých výdělků na pomoc s distribucí krému.

Když se krém Kilisun objevil v roce 2012, pomohl pětadvaceti dětem. Nyní ho kliniky rozdávají zdarma téměř třem tisícům lidí.

Problém je i nevědomost

Zástupci neziskových organizací ale zmiňují, že velkým problémem je i nevědomost obyvatel. Někteří lidé se podle nich stále neumějí chránit a k léčbě vyhledávají pochybné čaroděje.

"Měli jsme tady rodiče, kteří nechávali své děti na slunci, aby ztmavly. Když se na jejich tělech začaly objevovat tmavé flíčky, rodiče si mysleli, že je to dobře. A jejich děti přitom dostávaly rakovinu," vypráví kanadský albín Peter Ash, jehož nadace Under The Same Sun pomáhá v boji proti rakovině kůže.

"Snažíme se poučovat pracovníky a učitele o rakovině kůže a o způsobech prevence," dodává španělská vědkyně Soto Valdesová, která pomáhala vyvinout krém Kilisun.

 

Právě se děje

Další zprávy