Tanky u cest, rozstřílené domy, miny. Fotili jsme pozůstatky krvavé války v Angole

Tanky u cest, rozstřílené domy, miny. Fotili jsme pozůstatky krvavé války v Angole
Boje začaly v listopadu 1975, bezprostředně po vyhlášení nezávislosti na Portugalsku. Zemřelo více než 500 tisíc civilistů.
O vládu v nově nezávislé Angole bojovaly dvě znepřátelené strany. Vládní strana MPLA (Lidové hnutí za osvobození Angoly) a UNITA (Národní svaz za úplnou nezávislost Angoly). Na snímku vůdce UNITA Jonas Savimbi.
Téměř celou občanskou válku v zemi vládl José Eduardo dos Santos ze strany MPLA.
Válka skončila uzavřením mírové dohody 4. dubna 2002. Pozůstatky ale nezmizely. Angolské silnice stále lemují zrezivělé tanky a bojová vozidla.
Foto: Jakub Plíhal
Jan Hejl Jakub Plíhal Jan Hejl, Jakub Plíhal
Aktualizováno 4. 4. 2022 14:12
Jako rezavá mementa bojů leží v příkopech tanky, některé budovy jsou rozstřílené, v buši číhají nášlapné miny. Občanská válka v Angole skončila před 20 lety, 4. dubna 2002, následky jsou ale viditelné dodnes.

Krvavý konflikt, který zemi uvrhl do extrémní chudoby a chaosu, začal v roce 1975 a byl propletený se studenou válkou - o vládu nad zemí na jihozápadě Afriky bojovala MPLA, podporovaná Sověty, a partyzáni z UNITA, kterým pomáhal Washington.

Obě strany válčily s nevybíravou krutostí. V bojích se vypalovaly celé vesnice. Téměř 27 let trvající konflikt nakonec skončil smrtí lídra UNITA a uzavřením míru. Pozůstatky konfliktu přímo v Angole před třemi roky zachytili reportéři Aktuálně.cz. Připomeňte si na výročí uzavření mírové dohody jejich fotogalerii.

 

Právě se děje

Další zprávy