Tanky místo letáků. Velitelé z Donbasu míří do politiky

Jiří Just Jiří Just
23. 10. 2014 13:00
Na Ukrajině zuří dvě války. K té skutečné se přidala válka o voliče. Do parlamentu chtějí také velitelé dobrovolnických jednotek, kteří bojují proti proruským separatistům.
O přízeň voličů se uchází mimo jiné velitel praporu Donbas Semjon Semenčenko.
O přízeň voličů se uchází mimo jiné velitel praporu Donbas Semjon Semenčenko. | Foto: Reuters

Kyjev (Od našeho zpravodaje) - Nestává se často, aby se kandidáti do parlamentu ukazovali v maskáčích, protože jim to vynese cenné politické body. Zvláště ne v Evropě.

Na krizí zmítané Ukrajině to ale tak je.

Válka v Donbasu je - logicky - hlavním tématem blížících se ukrajinských voleb. Z velitelů dobrovolnických jednotek, kteří od jara bojují s proruskými separatisty, se stalo něco jako hvězdy - tahouni, kteří mají přilákat voliče. Pózují před kamerami a slibují lidem mír.

Bojovníci z východní fronty se objevili na kandidátkách prakticky všech stran, které po svržení režimu prezidenta Viktora Janukovyče podporují novou vládu.

Proč právě oni? Ukrajinská společnost málo důvěřuje generálům - bez boje nechali Krym Rusku a nepodařilo se jim porazit proruské separatisty.

Zato dobrovolníci mají aureolou lidových hrdinů někdy hraničící až s kultem: nasadili si masku, vzali kalašnikovy a brání vlast před nepřítelem. Jejich stránky na sociálních sítích sledují desítky až stovky tisíc lidí. A politici větří šanci.

Válečná partaj

Největším počtem velitelů a bojovníků dobrovolnických jednotek se může pochlubit strana premiéra Arsenije Jaceňuka.

Za Lidovou frontu bude kandidovat velitel pluku Dnipro 1 Jurij Bereza. Pluk vznikl v polovině dubna a byl jedním z vůbec prvních dobrovolnických útvarů.

Premiér Arsenij Jaceňuk v obrněném transportéru.
Premiér Arsenij Jaceňuk v obrněném transportéru. | Foto: Reuters

Ruský parlament v červnu požádal generální prokuraturu, aby jednotka byla zapsána na seznam teroristických organizací. Její příslušníci se údajně měli podílet na tzv. "kárné operaci proti civilistům na jihovýchodě Ukrajiny".

Za Lidovou frontu kandiduje i velitel praporu Kyjev 1 Jevgen Dejdej a velitel praporu Černihiv Roman Pickyv.

Oba veleli setinám obrany Majdanu během protestů proti režimu Viktora Janukovyče. Jejich tehdejší vrchní velitel a posléze šéf Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubyj je čtyřkou na kandidátce.

Bitva mezi paneláky

Bitevním polem dobrovolnických jednotek se stane paneláková čtvrť Oboloň na okraji Kyjeva. Ve volebním okrsku číslo 217 kandiduje hned několik jejich příslušníků. Velitel roty útvaru Kyjev 1 Olexandr Borovyk, staršina praporu Kyjev 2 Maxim Tropoťaha a velitel pluku Azov Andrij Bileckyj.

Všichni tři se hlásí k Lidové frontě, která formálně v Oboloni nekandiduje.

Největší šance na vítězství má velitel Azova Andrij Bileckyj. Podle posledních průzkumů by pro něj hlasovalo bezmála 34 % voličů.

Jeho případné vítězství má ale i svou odvrácenou stranu: Bileckyj není jen slavný bojovník proti proruským separatistům, ale také vůdce ultrapravicového Sociálně-národního shromáždění.

Organizace, která má podobně jako jednotka Azov ve znaku tzv. vlčí hák – symbol 2. tankové divize SS "Das Reich" – a netají se svými radikálními nacionalistickými názory.

Hrdinové na seznamu

Také kandidátní listiny ostatních ukrajinských partají mají lidem "zpestřit" vojenští dobrovolníci. Za Radikální stranu kontroverzního populisty Oleha Ljaška kandiduje velitel praporu Ajdar Serhij Melnyčuk a bývalý zástupce velitele Azova Ihor Mosijčuk.

Sám Ljaško v létě vytvořil vlastní prapor Ukrajina, se kterým jezdil na východ země. Jednotce se údajně podařilo několikrát vzít do zajetí proruské separatisty.

Ljaškovi oponenti ale tvrdí, že se jedná o inscenaci pro voliče. A politický kalkul.

Pozadu s náborem hvězd v maskáčích nezůstala ani expremiérka Julija Tymošenková. Někdejší hlavní postava oranžové revoluce upadla po únorovém svržení Janukovyčova režimu v zapomnění. Část její strany Baťkivščyna navíc "kočovala" do Lidové fronty.

Unesená v roli jedničky

Tymošenková se pokouší o návrat na politický olymp všemi prostředky - první místo na své kandidátce dokonce přenechala v Rusku vězněné Nadiji Savčenkové.

Bývalou armádní letkyni a příslušnici jednotky Ajdar Moskva obviňuje z podílu na smrti ruských novinářů nedaleko vesnice Metalist. Kyjev i samotná Savčenková, kterou z Ukrajiny unesli, to odmítá.

Na jméno slavného velitele láká voliče také strana lvovského starosty Andrija Sadového Samopomič. Na druhém místě kandiduje Semjon Semenčenko, který velí praporu Donbas.

Semenčenkova jednotka vznikla na jaře, tvořili ji hlavně doněčtí odpůrci separatistů. Nejdříve na ně podnikali partyzánské útoky, po zapojení do struktury ministerstva vnitra se Donbas účastnil většiny významných střetů na východě Ukrajiny, včetně tragické bitvy o Ilovajsk.

Bez komunistů a Pravého sektoru

Podle posledních průzkumů by parlamentní volby, které se na Ukrajině uskuteční 26. října, vyhrál Blok Petra Porošenka (30,4 %). Na druhém místě by se měla umístit Radikální strana Oleha Ljaška (12,9 %) a za ní Lidová fronta (10,8 %).

Do ukrajinského parlamentu by se ještě dostala strana Samopomič (8,5 %), Baťkivščyna (7,5 %) a také partaje spojované s Janukovyčovým režimem – Opoziční blok (5,9 %) a Silná Ukrajina (5,6 %).

Radikálové z Pravého sektoru by podle hlasování respondentů získali pouze 1,9 %. Do parlamentu by neměla projít ani Komunistická strana Ukrajiny (4,1 %).

___

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy