Tankerům hrozí u břehů Indonésie teroristický útok

Andrej Brabec
5. 3. 2010 12:14
Indonésie i Malajsie se mají na pozoru, dopravní společnosti to prý neovlivní

Indonésie - Malajsie a Indonésie se rozhodly zvýšit bezpečnostní opatření v Malackém průlivu. Před možností útoků na ropné tankery varovalo obě země singapurské námořnictvo. Podle Singapuru se varování netýká jiných velkotonážních plavidel.

Singapurské loďstvo tvrdí, že útoky na ropné tankery plánují místní teroristické skupiny napojené na al-Káidu.

Malajská pobřežní hlídka oznámila, že zvyšuje bezpečnostní opatření v nejužších místech průlivu.

„V dané oblasti zvýšíme ostrahu a počet hlídkových lodí. Ropné tankery mohou proplout, budeme ale ostražitější," sdělil agentuře Reuters indonéský ministr obrany Purnomo Jusgiantoro.

Piráty střídají teroristé

Malacký průliv
Malacký průliv | Foto: Aktuálně.cz

Malacký průliv je již delší dobu ohrožován piráty. Hrozba teroristického útoku je vnímána jako velmi akutní.

Indonésie prohlásila, že ve středu zadržela 13 podezřelých členů ze skupiny, která se nedávno účastnila vojenského výcviku islamistů. Ten probíhal v provincii Aceh v severní části průlivu.

Thajský námořní atašé působící v Singapuru sdělil, že o možnosti útoku byl nedávno zpraven také Mezinárodní úřad pro námořní dopravu (IMB). Příslušné informace přišly podle mluvčího IMB Noela Choonga od japonského ministerstva zahraničí. Na otázku, jestli se jedná o pirátskou či teroristickou hrozbu, mluvčí odvětil "je to teroristická hrozba."

Cesta na Střední východ

Pro druhou největší nákladní společnost v Japonsku (Mitsui O.S.K. Lines) varování žádnou změnu v podmínkách námořní přepravy znamenat nebude. „Nemyslím si, že bychom měnili trasu. Oblast je prostě nebezpečná, takže jsme provedli (potřebná) opatření," řekla mluvčí námořního přepravce.

Malacký průliv je dlouhý 900 km a umožňuje spojení jihovýchodní Asie se Středním východem a Evropou. V nejužším bodě je široký jen 2,7 km a prochází jím 40 procent světového obchodu uskutečňovaného po moři.

Singapur je v dané oblasti centrálním přístavem pro doplňování pohonných hmot. Teroristický útok by mohl znamenat i dočasné uzavření průlivu.

 

 

Právě se děje

Další zprávy