Tanker havaroval u Aljašky. Ropa neuniká

Red Zah, ČTK
3. 2. 2006 7:15
Washington - Americký tanker, naložený 19 miliony litrů ropných produktů, najel u břehů amerického státu Aljaška na břeh. Část ropy unikla do moře.

Asi 200 metrů dlouhá loď Seabulk Pride již byla zakotvená v ropném terminálu přístavu Nikiski a připravená k přečerpávání nákladu, během noci se ale uvolnila a vodní proudy ji unášely pryč. Panuje podezření, že kotevní lana předřely kry pohybující se přístavem.

Tanker byl vynesen prouděním ven z přístavu a asi v kilometrové vzdálenosti od něj najel u břehu na dno. Dvojitý plášť trupu lodi proražen nebyl, z přečerpávacího zařízení však do moře vyteklo asi 300 litrů ropy.

Při dosud nejhorší ekologické katastrofě u břehů Aljašky najel v roce 1989 tanker Exxon Valdez na dno, protrhl si trup a do moře z něj vyteklo asi 40 milionů litrů ropy. Ta tehdy znečistila asi 2000 kilometrů pobřeží a zahubila tisíce mořských ptáků a jiných živočichů žijících u pobřeží.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy