Tání v Arktidě může změnit směr Golfského proudu

Radim Klekner Radim Klekner
10. 4. 2011 15:58
V moři nad Kanadskou pánví se pohybuje obrovská masa vody z roztátých ledovců
Tání v Arktidě bylo loni nejsilnější od roku 1979
Tání v Arktidě bylo loni nejsilnější od roku 1979 | Foto: Reuters

Amsterdam - Ačkoliv letošní zima byla v Evropě mimořádně mrazivá, v Arktidě pokračovalo tání nerušeným tempem. A to po celý uplynulý rok.

V jeho důsledku se v moři západně od Grónska nahromadila obrovská masa sladké vody, která může ovlivnit sílu a směr Golfského proudu.

Západně od Grónska identifikovali vědci velké množství vody z roztátého ledu, ať už mořského, či toho, jenž do Kanadské pánve doputoval řekami přitékajícími z oblastí věčně zmrzlé půdy v severní Americe nebo na Sibiři. Má objem sedmi a půl kilometru krychlových, což je téměř trojnásobek množství vody nacházejícího se ve Viktoriině jezeře.

Vznáší se na slanější, a tedy i těžší mořské vodě a na jednom místě je udržují větry vanoucí Kanadskou pánví.

Vědci se ale obávají, že náhlá změna vzdušného proudění, která by mohla nastat již v jarních měsících, zažene tuto masu vody jihovýchodním směrem do severního Atlantiku.

"Teď je důležité sledovat, co to udělá s Golfským proudem a termohalinní cirkulací," upozorňuje Laura de Steurová z Královského nizozemského ústavu pro výzkum moře.

Termohalinní cirkulace

Podle Benjamina Rabeho z Institutu Alfreda Wegenera v severoněmeckém Bremerhavenu byly podobné změny proudění zaznamenány již v minulosti a vždy souvisely s nárůstem objemu sladké vody pocházející z odtátých ledovců a následnou změnou salinity v severním Atlantiku.

"Sladká voda by mohla doputovat do Atlantiku podél západního pobřeží Grónska a ovlivnit Severovýchodní grónský proud," řekl Aktuálně. cz hydrolog Bohumír Janský z Karlovy univerzity. 

Svrchní část termohalinní oceánské cirkulace unáší teplou vodu Golfského proudu od Floridského průlivu ke břehům severní Evropy. Východně od Grónska a Islandu se noří do hlubin Severního ledového oceánu, obrací se a putuje při mořském dně zpět na jih.

V subtropické oblasti teplá voda ztrácí část své salinity, stoupá zase vzhůru a vrací se na sever. Celý systém připomíná dopravník používaný kupříkladu na uhelných dolech.

Dramatické změny v Arktidě

Tání v Arktidě se loni nijak nezastavilo a podle vědců bylo vůbec nejintenzivnější od roku 1979.

"V arktické oblasti nyní probíhají asi nejdramatičtější změny na celé zeměkouli," říká Janský. "Ledem zůstaly pokryty pouze dvě pětiny Severního ledového oceánu."

"Pokud se v Arktidě bude i nadále shromažďovat sladká voda, je pouze otázkou času, kdy se začne přesouvat více na jih, kde může zásadním způsobem ovlivnit průběh termohalinní cirkulace," tvrdí John Toole z Oceanografického institutu v massachusettském Woods Hole.

Vědci na druhé straně odmítají hororové scénáře, jaký nabízí americký katastrofický film Den poté, ve kterém zůstanou rozsáhlé oblasti severní Ameriky včetně New Yorku pokryty ledovým příkrovem poté, co Golfský proud zcela změnil svůj směr a obrátil se k jihu.   

 

 

Právě se děje

Další zprávy