Tamilští tygři chtějí do voleb, Srí Lanka říká ne

Roman Gazdík
26. 5. 2009 8:49
Podle mluvčího separatistů se od nynějška Tygři zříkají násilí
Tamilští demonstranti protestují v Sydney proti politice srílanské vlády
Tamilští demonstranti protestují v Sydney proti politice srílanské vlády | Foto: Reuters

Kolombo - Srí Lanka nemá zájem na tom, aby se separatistické hnutí Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) alias Tamilští tygři zapojilo do demokratického procesu. V interview pro stanici BBC to prohlásil tajemník ministerstva obrany Gotabhaya Rajapaksa.

Rajapaksa je de facto šéfem ministerstva, jehož oficiální hlavou je jeho bratr a prezident Srí Lanky Mahinda Rajapaksa. Gotabhaya byl pověřen vedením války proti LTTE, která po 26 letech skončila minulý týden.

Tygři chtějí demokracii

Tuto neděli mluvčí Tamilských tygrů Selvarasa Pathmanathan BBC sdělil, že guerillová skupina hodlá bojovat za práva Tamilů nenásilnými metodami a chce se zapojit do demokratického procesu.

Občanská válka začala na ostrově v červenci 1983, tamilská hinduistická menšina čelí na Srí Lance rozsáhlé diskriminaci většinovými buddhistickými Sinhálci.

Mrtvý vůdce LTTE Velupillai Prabhakaran
Mrtvý vůdce LTTE Velupillai Prabhakaran | Foto: Reuters

LTTE však při boji nebrali na práva civilistů zřetel. S oblibou používala například sebevražedných atentátů.

Volby v srpnu

„Nevěřím tomu, že se LTTE může po letech jejich násilných aktivit stát součástí demokratického procesu," řekl Gotabhaya Rajapaksa BBC. „LTTE mě vůbec nezajímá."

Podle Rajapaksy je na Cejlonu „dostatek demokratických tamilských stran", které mohou tuto menšinu reprezentovat.

Volby do obecních zastupitelstev ve dvou městech, o které po desítky let armáda s LTTE bojovala, Jápané (alias Jaffna) a Vavuniyi, se mají konat nejpozději v srpnu.

Podle deníku Le Monde lze také očekávat, že prezident Srí Lanky Mahinda Rajapaksa může vypsat předčasné prezidentské volby, protože na vlně současné popularity mezi Sinhálci by svůj post zřejmě obhájil.

Odminovat a najít zbylé Tygry

Podle tajemníka ministerstva obrany však práce armády při boji s LTTE stále není u konce.

Tamilští tygrové používali i dětské vojáky
Tamilští tygrové používali i dětské vojáky | Foto: Reuters

„Někdo si myslí, že úkoly armády skončily… není tomu tak. Celá zóna musí být odminována a pak se musíme podívat po zbytcích LTTE, které se skrývají v džungli," prohlásil.

Podle odhadů bylo v posledních měsících konfliktu vyhnáno z domovů 280 tisíc lidí. Většina z nich živoří v uprchlických táborech, jejichž životní podmínky generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který navštívil ostrov o víkendu, údajně „šokovaly".

 

Právě se děje

Další zprávy