Taliban zaútočil na konzulát USA. V Pákistánu 50 obětí

Andrej Brabec
6. 4. 2010 7:05
Atentátník zaútočil na politický mítink, následovala série výbuchů v Péšaváru
Pákistánský voják telefonuje po útoku na vojenské stanoviště
Pákistánský voják telefonuje po útoku na vojenské stanoviště | Foto: Reuters

* Aktualizovali jsme informace o počtu obětí

Islámabád - Série atentátů otřásla severozápadem Pákistánu, oblastí, kde mají svou základnu islámští extremisté.

Tři silné exploze zasáhly v rychlém sledu bezprostřední okolí amerického konzulátu v Péšaváru. K útoku už se přihlásil pákistánský Taliban. Jeho mluvčí zároveň pohrozil dalšími podobnými akcemi.

Bílý dům v reakci útok na péšavárský konzulát ostře odsoudil.

Při útoku zahynulo celkem osm lidí, včetně tří příslušníků ochranky, podle pákistánských bezpečnostních služeb ale přímo v budově konzulátu nikdo zraněn nebyl. Mezi mrtvými jsou i tři atentátníci. Experti potvrdili, že útoky byly precizně naplánovány.

Při jednom z nich radikálové napadli stanoviště bezpečnostních sil v blízkosti amerického konzulátu, který je ostře střeženou budovou.

"Viděl jsem dva útočníky ve vozidlech. Jeden z nich měl granátomet. Nejprve začali střílet na ochranku u stanoviště, pak následovaly výbuchy," řekl Reuters jeden ze svědků události.

Foto: Reuters

Několik hodin před napadením amerického konzulátu se odpálil sebevražedný atentátník na politickém mítinku paštunské národní strany (ANP), jeho útok si vyžádal nejméně 41 obětí.

"Bylo přivezeno 15 těl a více než 50 zraněných," sdělil po telefonu Wakil Mohammad, primář místní nemocnice.

V době atentátu se na mítinku vyskytovaly stovky lidí, které oslavovaly přejmenování provincie na Khyber Pakhtunkhwa.

Podle policie se sebevrah pokusil dostat přímo mezi účastníky politického setkání, byl ale zastaven a detonoval proto nálož.

Poslední výkřiky Talibanu

Není to poprvé, co Taliban zaútočil na mítink ANP. Strana, která je členem vládní koalice, ostře vystupuje proti militantním muslimům, kteří bojují s centrální vládou.

"Taliban bitvu prohrál a nyní ze zouflaství provádí takto zbabělé útoky," řekl Haji Mohammad Adeel, představitel ANP.

Dlouho očekávané změny, které přesunou rozsáhlé pravomoci prezidenta Asifa Alího Zardarího do rukou premiéra, mají být přijaty v úterý.

Podle analytiků by tyto kroky měly zmírnit odpor k nepopulárnímu Zardarímu a podpořit politickou stabilitu země, která disponuje jadernými zbraněmi.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Papež František zvažuje, že na podzim navštíví Slovensko

Papež František v pondělí řekl, že v září při cestě do Maďarska zvažuje i návštěvu na Slovensku. Prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že zprávu přijala s radostí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy