Tálibán nám nedovolí studovat, říkají Afghánky. Bojí se odchodu amerických vojáků

ČTK ČTK
15. 4. 2021 15:11
Před školou, kde měly jejich matky zakázáno studovat, čeká skupinka dívek na kamarádky skládající zkoušky, které mohou být jejich poslední. "Američané odcházejí," připomíná studentka herátské univerzity Basíra Hajdaríová. "S Tálibánem máme před sebou hroznou dobu. Bojím se, že nás nenechají opouštět dům, natožpak dělat to, co dělám teď," dodává podle britského deníku The Guardian.
Afghánské ženy na Velké radě tvořené z představitelů různých politických i občanských skupin.
Afghánské ženy na Velké radě tvořené z představitelů různých politických i občanských skupin. | Foto: Reuters

Vláda prezidenta Joea Bidena se rozhodla stáhnout do 11. září z Afghánistánu všechny americké vojáky. Spojenci USA z NATO, jako například Německo, již ve středu oznámili, že se k Washingtonu připojí a ze země odejdou také. Afghánci mají nyní strach ze zintenzivnění bojů mezi vládními jednotkami a povstalci z hnutí Tálibán, které bylo svrženo před 20 lety invazí západních vojsk v čele se Spojenými státy.

Statistika OSN zveřejněná ve středu ukázala, že v uplynulém ruce vzrostl počet násilností proti civilistům, zvlášť pak ženám a dětem. Tálibán teď kontroluje větší území než kdykoli za poslední dvě dekády. Nakolik by pokračující přítomnost zahraničních oddílů Afghánistánu prospěla, není jasné.

Jedním z nejméně zpochybňovaných pokroků, které zahraniční intervence přinesla, bylo zrušení zákazu vzdělávání žen uplatňovaného Tálibánem. Návrat vlády islamistů by mohl tyto výdobytky zmařit.

Hajdaríová a její kamarádky zprávy o definitivním stažení amerických jednotek z Afghánistánu probíraly ve středu usazené v rikše před branami univerzity. "Přeju si jen jedno, a sice dokončit studium, a samozřejmě také pracovat. Ale obávám se, že po nástupu Tálibánu se mi to nepovede," prohlašuje Hajdaríová.

Není vůbec jisté, že se Tálibán skutečně ujme v Afghánistánu moci, a i kdyby se tak stalo, nemuselo by to nutně znamenat návrat ke starým pořádkům. Hnutí se totiž nechalo slyšet, že bude v otázce vzdělávání žen flexibilnější. Hajdaríová možná úplné změně postoje Tálibánu nevěří, doufá však alespoň v kompromis. "Pokud by jim připadalo společné vzdělávání chlapců a dívek problematické, jsem připravena studovat v dívčí třídě," říká.

Studentka ekonomiky Salmá Ehráríová, která sedí vedle ní, je skeptičtější. "Svět by si měl uvědomit, že Tálibán klame, že se nezměnil," uvádí. "Možná používá moderní technologie a je na Twitteru, ale způsob myšlení mají stejný jako před 20 lety. Nebudu se moci vzdělávat a jsou za to zodpovědní Američané, ne Tálibán, protože povaha Tálibánu je taková," podotýká.

Někteří obyvatelé provincie Herát, kde má Tálibán pod kontrolou některé okresy, říkají, že zhoršující se bezpečnostní situace vede k potlačování jejich svobod. "Moje mediální společnost omezila z bezpečnostních důvodů pohyb mých kolegů a otec mě nedávno požádal, abych na nějakou dobu přestala pracovat," uvedla reportérka Atífa Alízádehová, která patří ke generaci Afghánek, jež chodily do školy a našly si práci po pádu Tálibánu v roce 2001. Za posledních šest měsíců bylo v Afghánistánu zabito nejméně osm novinářů.

Aktivistka Basíra Safá Seríová, která po americké invazí založila dívčí školu, říká, že velmi podrobně sleduje pokulhávající jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem o tom, co přijde po stažení zahraničních sil. "Jednají každý den, ale bohužel o vzdělávání dívek nepadlo ani slovo. Mluví jen o moci," uvádí.

Dívky v její škole se prý nyní víc snaží. "Cítí, že jsou to poslední dny jejich školní docházky. Chodí za mnou a říkají mi, že jim zbývá už jen pár týdnů nebo měsíců a chtějí se toho naučit co nejvíc."

Video: Tisíce afghánských rodin prchlo před válkou. Teď žijí v bídě

Tisíce afghánských rodin musely prchnout před válkou. Teď žijí v bídě | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy