Tálibán nám nedovolí studovat, říkají Afghánky. Bojí se odchodu amerických vojáků

ČTK ČTK
15. 4. 2021 15:11
Před školou, kde měly jejich matky zakázáno studovat, čeká skupinka dívek na kamarádky skládající zkoušky, které mohou být jejich poslední. "Američané odcházejí," připomíná studentka herátské univerzity Basíra Hajdaríová. "S Tálibánem máme před sebou hroznou dobu. Bojím se, že nás nenechají opouštět dům, natožpak dělat to, co dělám teď," dodává podle britského deníku The Guardian.
Afghánské ženy na Velké radě tvořené z představitelů různých politických i občanských skupin.
Afghánské ženy na Velké radě tvořené z představitelů různých politických i občanských skupin. | Foto: Reuters

Vláda prezidenta Joea Bidena se rozhodla stáhnout do 11. září z Afghánistánu všechny americké vojáky. Spojenci USA z NATO, jako například Německo, již ve středu oznámili, že se k Washingtonu připojí a ze země odejdou také. Afghánci mají nyní strach ze zintenzivnění bojů mezi vládními jednotkami a povstalci z hnutí Tálibán, které bylo svrženo před 20 lety invazí západních vojsk v čele se Spojenými státy.

Statistika OSN zveřejněná ve středu ukázala, že v uplynulém ruce vzrostl počet násilností proti civilistům, zvlášť pak ženám a dětem. Tálibán teď kontroluje větší území než kdykoli za poslední dvě dekády. Nakolik by pokračující přítomnost zahraničních oddílů Afghánistánu prospěla, není jasné.

Jedním z nejméně zpochybňovaných pokroků, které zahraniční intervence přinesla, bylo zrušení zákazu vzdělávání žen uplatňovaného Tálibánem. Návrat vlády islamistů by mohl tyto výdobytky zmařit.

Hajdaríová a její kamarádky zprávy o definitivním stažení amerických jednotek z Afghánistánu probíraly ve středu usazené v rikše před branami univerzity. "Přeju si jen jedno, a sice dokončit studium, a samozřejmě také pracovat. Ale obávám se, že po nástupu Tálibánu se mi to nepovede," prohlašuje Hajdaríová.

Není vůbec jisté, že se Tálibán skutečně ujme v Afghánistánu moci, a i kdyby se tak stalo, nemuselo by to nutně znamenat návrat ke starým pořádkům. Hnutí se totiž nechalo slyšet, že bude v otázce vzdělávání žen flexibilnější. Hajdaríová možná úplné změně postoje Tálibánu nevěří, doufá však alespoň v kompromis. "Pokud by jim připadalo společné vzdělávání chlapců a dívek problematické, jsem připravena studovat v dívčí třídě," říká.

Studentka ekonomiky Salmá Ehráríová, která sedí vedle ní, je skeptičtější. "Svět by si měl uvědomit, že Tálibán klame, že se nezměnil," uvádí. "Možná používá moderní technologie a je na Twitteru, ale způsob myšlení mají stejný jako před 20 lety. Nebudu se moci vzdělávat a jsou za to zodpovědní Američané, ne Tálibán, protože povaha Tálibánu je taková," podotýká.

Někteří obyvatelé provincie Herát, kde má Tálibán pod kontrolou některé okresy, říkají, že zhoršující se bezpečnostní situace vede k potlačování jejich svobod. "Moje mediální společnost omezila z bezpečnostních důvodů pohyb mých kolegů a otec mě nedávno požádal, abych na nějakou dobu přestala pracovat," uvedla reportérka Atífa Alízádehová, která patří ke generaci Afghánek, jež chodily do školy a našly si práci po pádu Tálibánu v roce 2001. Za posledních šest měsíců bylo v Afghánistánu zabito nejméně osm novinářů.

Aktivistka Basíra Safá Seríová, která po americké invazí založila dívčí školu, říká, že velmi podrobně sleduje pokulhávající jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem o tom, co přijde po stažení zahraničních sil. "Jednají každý den, ale bohužel o vzdělávání dívek nepadlo ani slovo. Mluví jen o moci," uvádí.

Dívky v její škole se prý nyní víc snaží. "Cítí, že jsou to poslední dny jejich školní docházky. Chodí za mnou a říkají mi, že jim zbývá už jen pár týdnů nebo měsíců a chtějí se toho naučit co nejvíc."

Video: Tisíce afghánských rodin prchlo před válkou. Teď žijí v bídě

Tisíce afghánských rodin musely prchnout před válkou. Teď žijí v bídě | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy