Tálibán má teď moderní a skvěle vybavenou armádu. Včetně přístrojů na noční vidění

Martin Novák Martin Novák
31. 8. 2021 10:29
Tálibán je vyzbrojený jako nikdy dřív. Radikální islamistické hnutí mívalo staré sovětské zbraně a výzbroj, kterou nakoupilo či dostalo v Tádžikistánu, Íránu a Pákistánu. Po vítězném tažení Afghánistánem letos v srpnu mu ale během několika dnů padly do rukou moderní zbraně, kterými Spojené státy roky zásobovaly afghánskou armádu.
Tálibán nyní disponuje přístroji na noční vidění. Snímek je z Kundúzu na severu Afghánistánu.
Tálibán nyní disponuje přístroji na noční vidění. Snímek je z Kundúzu na severu Afghánistánu. | Foto: Reuters

"Všechno, co nebylo zničeno, má nyní Tálibán," řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel amerického ministerstva obrany. V noci na úterý Američané ukončili evakuaci z kábulského letiště a všichni odletěli: na přistávací plochu a do hangárů tak vstoupili bojovníci Tálibánu s ukořistěnými zbraněmi a uniformami.

V letech 2003 až 2016 USA dodaly afghánské armádě přibližně 600 tisíc ručních zbraní, 76 tisíc vozidel a 208 letadel. Součástí vybavení v hodnotě zhruba 80 miliard dolarů byly i přístroje na noční vidění, vysílačky, bezpilotní letadla a protitankové střely.

Bojovníci Tálibánu už na internetu zveřejnili fotografie a videa, na kterých pochodují s americkými útočnými puškami M16, helmami a přístroji na noční vidění.

Přehlídka bojovníků Tálibánu v nových uniformách a s novými zbraněmi.
Přehlídka bojovníků Tálibánu v nových uniformách a s novými zbraněmi. | Foto: Reuters

Technika, kterou nyní mají, jim v budoucnu pomůže potřít jakýkoliv vojenský odpor uvnitř země. Roli může také sehrát v případě, že se Tálibán rozhodne dobýt poslední kus Afghánistánu, který ještě nemá pod kontrolou: Pandžšírské údolí na severu země.

Americký generál Joseph Votel, který v minulosti koordinoval zbrojní dodávky do Afghánistánu, nicméně tvrdí, že nejde o špičkovou a nejmodernější výzbroj. "Nebyla vybavena technologiemi, které by se daly zneužít, kdyby padly do nesprávných rukou. Část té výzbroje je spíš trofej, než že by Tálibánu k něčemu byla. Včetně letadel," uvedl Votel.

Letadla, ale bez pilotů

Kromě amerických strojů měla afghánská armáda k dispozici také speciální brazilský letoun A-29 Super Tucano, určený pro výpady proti pozemním ozbrojeným skupinám povstaleckého typu. Toto lehké bitevní vrtulové letadlo vyvinula brazilská armáda jako účinnou zbraň proti pašerákům drog.

Právě letadla a helikoptéry Tálibán zřejmě nevyužije vůbec. Nemá dost pilotů ani personálu, který by mohl stroje opravovat a udržovat. Například vrtulníky Black Hawk potřebují pravidelný a náročný servis. Asi padesát pilotů afghánské armády navíc přistálo s letouny v Uzbekistánu a Tádžikistánu.

Na internetu se objevilo i video, kdy jeden z příslušníků Tálibánu pilotuje ukořistěnou helikoptéru, ale nedokáže se pořádně odlepit od země.

Tálibánci a helikoptéra | Video: Youtube.com

Podobné problémy měl Tálibán už v devadesátých let minulého století. Známý je případ únosu ruského nákladního letounu v afghánském vzdušném prostoru, který tálibánci v roce 1995 donutili přistát v Kandaháru. Zajatou posádku nutili, aby cvičila vybrané příslušníky Tálibánu jako piloty. Rusům se ale nakonec podařilo při jednom z předstíraných "kurzů" se strojem odletět. Na základě těchto událostí pak vznikl ruský film Kandahár.

Spolupráce s Čínou?

Agentura Reuters ve své analýze zmiňuje také možnost, že by americkou vojenskou techniku Tálibán zpřístupnil Číně v rámci očekávané spolupráce. Hnutí už naznačilo, že Čínu považuje za spojence a chce s ní ekonomicky spolupracovat. Pentagon ale takové obavy mírní s odůvodněním, že Čína by přístupem k americkým zbraním neměla co získat, protože všechny informace o nich už stejně má.

Další otázkou je, zda v omezené míře nebudou nakonec i Spojené státy a jejich evropští spojenci s dobře vyzbrojeným Tálibánem spolupracovat. Ještě radikálnější islamisté než Tálibán se budou snažit dostat některá území pod kontrolu, například organizace Islámský stát Chorásán. Právě ten se přihlásil k pátečnímu sebevražednému atentátu na kábulském letišti, při kterém zemřelo 169 Afghánců a třináct amerických vojáků.

Video: Pondělní raketový útok na kábulské letiště

Kábulské letiště se stalo terčem raketového útoku; střely zlikvidoval protiraketový systém a evakuace pokračují | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

Další zprávy