Taliban a pákistánská vláda se dohodly na příměří

Zahraničí Zahraničí
21. 2. 2009 19:27
Klid zbraní platí pro provincii u hranice s Afghánistánem
Pákistánský bojovník Talibanu.
Pákistánský bojovník Talibanu. | Foto: Reuters

Islámábád - Bojovníci militantního hnutí Taliban oznámili, že přistupují na časově neohraničené příměří s pákistánskou vládou.

Klid zbraní se týká regionu Svát u hranic s Afghánistánem, kde je Taliban nejsilnější a často tam dochází ke krvavým střetům mezi radikály a pákistánskou armádou.

Slib dodržovat příměří zveřejnil jeden z hlavních velitelů Talibanu v Pákistánu Maulána Fazlalláh. Učinil tak poté, co úřady propustily z vazby jeho zetě, duchovního Maulánu Súfí Muhammada.

Region Svát je součástí pákistánské Severozápadní pohraniční provincie, kde platí zákony místních kmenů a vláda tam nemá příliš velké pravomoci.

I kvůli tomu tam Taliban velice zesílil a z velké části kontroluje hranici s Afghánistánem. Řadu teroristických útoků v Pákistánu - včetně vraždy bývalé premiérky Benázír Bhuttové nebo zničení hotelu Marriott v Islámábádu - mají na svědomí radikálové právě z této oblasti.

Při explozi před hotelem loni zahynul i český velvyslanec v Pákistánu Ivo Žďárek.

Svát leží zhruba 150 kilometrů západně od Islámábádu  a za dva roky tam zahynulo přes tisíc lidí při atengátech a přestřelkách. Desetitisíce lidí z oblasti uprchly.

Příměří ale rozhodně neplatí pro Afghánistán, kde Taliban pokračuje v útocích na mezinárodní vojenské jednotky a na představitelé afghánské vlády a armády.

Prezident Spojených států Barack Obama proto rozhodl tento týden o vyslání dalších 17 tisíc amerických vojáků do Afghánistánu. Zároveň Američané v nepravidelných intervalech bombardují z bezpilotních letounů tábory Talibanu na pákistánském území.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy