Taliban a pákistánská vláda se dohodly na příměří

Zahraničí Zahraničí
21. 2. 2009 19:27
Klid zbraní platí pro provincii u hranice s Afghánistánem
Pákistánský bojovník Talibanu.
Pákistánský bojovník Talibanu. | Foto: Reuters

Islámábád - Bojovníci militantního hnutí Taliban oznámili, že přistupují na časově neohraničené příměří s pákistánskou vládou.

Klid zbraní se týká regionu Svát u hranic s Afghánistánem, kde je Taliban nejsilnější a často tam dochází ke krvavým střetům mezi radikály a pákistánskou armádou.

Slib dodržovat příměří zveřejnil jeden z hlavních velitelů Talibanu v Pákistánu Maulána Fazlalláh. Učinil tak poté, co úřady propustily z vazby jeho zetě, duchovního Maulánu Súfí Muhammada.

Region Svát je součástí pákistánské Severozápadní pohraniční provincie, kde platí zákony místních kmenů a vláda tam nemá příliš velké pravomoci.

I kvůli tomu tam Taliban velice zesílil a z velké části kontroluje hranici s Afghánistánem. Řadu teroristických útoků v Pákistánu - včetně vraždy bývalé premiérky Benázír Bhuttové nebo zničení hotelu Marriott v Islámábádu - mají na svědomí radikálové právě z této oblasti.

Při explozi před hotelem loni zahynul i český velvyslanec v Pákistánu Ivo Žďárek.

Svát leží zhruba 150 kilometrů západně od Islámábádu  a za dva roky tam zahynulo přes tisíc lidí při atengátech a přestřelkách. Desetitisíce lidí z oblasti uprchly.

Příměří ale rozhodně neplatí pro Afghánistán, kde Taliban pokračuje v útocích na mezinárodní vojenské jednotky a na představitelé afghánské vlády a armády.

Prezident Spojených států Barack Obama proto rozhodl tento týden o vyslání dalších 17 tisíc amerických vojáků do Afghánistánu. Zároveň Američané v nepravidelných intervalech bombardují z bezpilotních letounů tábory Talibanu na pákistánském území.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy