Takže neodpovíte? Vlivný republikán utekl z rozhovoru o zbraních, video je hitem

ČTK mk ČTK, mk
27. 5. 2022 10:20
Vypjaté momenty zažil po modlitbě v texaském Uvalde republikánský senátor za tento americký stát Ted Cruz. Reportér britské televize Sky News se ho ptal, proč po tragédii na tamní základní škole nepodporuje zbraňovou regulaci. Při řádění střelce zemřelo 19 dětí a dva učitelé. Cruz po sérii otázek rozhovor ukončil a odešel. Reportér se ale nenechal odbýt. Podívejte se na video.
Americký senátor Cruz čelil nepříjemným otázkám zahraničních médií | Video: Associated Press

Cruz na modlitbě vyjádřil komunitě podporu a soustrast. Proti výzvám ke kontrole zbraní se ohradil. "Nejefektivnějším způsobem, jak udržet děti v bezpečí, je ozbrojená policie na půdě školy," prohlásil už dříve Cruz.

Při rozhovoru s reportérem Sky News byl senátor a někdejší republikánský uchazeč o prezidentskou funkci v těžké defenzivě. Nedokázal odpovědět na to, proč se podobné události dějí jen v Americe. Novináře následně obvinil z propagandy.

Média podotýkají, že Cruz má naplánované vystoupení na víkendové výroční konferenci vlivné lobbistické skupiny Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA), která dlouhodobě bojuje proti jakýmkoli regulačním snahám. Na akci se chystá vystoupit i guvernér Texasu Abbott či republikánský exprezident Donald Trump.

Pravděpodobnost, že jakákoli reforma regulace prodeje zbraní projde Kongresem, se po útoku v texaském městečku Uvalde zdá stejně mizivá, ne-li mizivější, než byla před skoro deseti lety po masakru na jiné základní škole v Connecticutu, píše agentura AP. Podle webu Politico už i mnozí demokraté vyjadřují rezignaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Novým ředitelem NÚKIB jmenovala vláda od července náměstka Kintra

Novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jmenovala dnes vláda dosavadního náměstka Lukáše Kintra. Do funkce nastoupí od začátku července, informovaly úřad vlády a NÚKIB. Ministři po zasedání kabinetu původně informovali, že rozhodnutí odložili na některé z příštích zasedání. Kintr bude v čele úřadu nástupcem Karla Řehky, který bude od července náčelníkem generálního štábu.

Kintr byl od září 2019 náměstkem ředitele NÚKIB pro řízení Národního centra kybernetické bezpečnosti, od 21. června byl pověřen řízením celého úřadu. "Vláda vzala na vědomí rezignaci Karla Řehky k 20. červnu v souvislosti s jeho jmenováním náčelníkem Generálního štábu Armády ČR a na jeho místo od 1. července jmenovala Lukáše Kintra," uvedla Strakova akademie v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Funkce zmocněnce pro česko-ruské konzultace ke čtvrtku zanikne, schválila vláda

Funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, ke čtvrtku zanikne. Schválila to na středečním zasedání vláda. Pozice existovala zhruba dva roky.

Před vznikem pozice v červenci 2020 tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že plánované konzultace mají pokrýt celou šíři česko-ruských vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním sporným záležitostem.

Konzultace ale zahájeny nebyly i vzhledem k vrbětické kauze. Česko se loni dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli podezření, že do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské tajné služby GRU.

Tento rok zřídilo post zvláštního zmocněnce pro koordinaci politiky vůči Rusku ministerstvo zahraničí. Je jím Luboš Veselý, který byl jako zástupce velvyslance v Rusku vyhoštěn z Moskvy loni v dubnu.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Prezident Zeman v pondělí přijal demisi ministra školství Gazdíka

Prezident Miloš Zeman již v pondělí přijal demisi ministra školství Petra Gazdíka (STAN). V tiskové zprávě to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Demisi přijal ke čtvrtku. Ve středu večer by měl Zeman jmenovat Gazdíkovým nástupcem poslance hnutí STAN, ústavního právníka Vladimíra Balaše.

Gazdík podal demisi k 30. červnu. Důvodem jeho odchodu z funkce jsou kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy