Animace: Vybuchnul takto Nord Stream? Ponorka K-329 je schopna provádět sabotáže

bb bb
6. 10. 2022 14:45
V západních médiích se objevují informace o tom, že chlouba ruského ponorkového loďstva opustila svůj domovský přístav. O K-329 Belgorod, která je nejdelší známou ponorkou na světě, se tvrdí, že může nést nejen šest torpéd s jadernou hlavicí Poseidon, ale že umožňuje nasadit i miniponorku. Agentura Reuters připravila animaci o možném zapojení Belgorodu při nedávném poničení plynovodu Nord Stream. 
Takto mohlo dojít k výbuchu Nord Streamu. Ponorka K-329 je schopna provádět sabotáže. | Video: Reuters

Belgorod vstoupila do služby ruského námořnictva v červenci 2022. Podle agentury Tass by kromě vojenských nebo vědeckovýzkumných misí mohla poskytnout únikové moduly pro ponorky v nesnázích. Podle Reuters se také zdá, že by mohla plnit i špionážní a sabotážní mise. Nasazením připojené miniponorky by šlo pokládat výbušniny, stříhat podmořské kabely pro internetové připojení nebo nasadit i speciálně vycvičené potápěče.

Zdroj amerického Námořního institutu (USNI), odborník na ponorky H. I. Sutton, tvrdí, že Belgorod byla den po zaznamenaném úniku plynu z potrubí v Baltském moři spatřena v Barentsově moři v Severním ledovém oceánu. Italský deník La Repubblica před několika dny napsal, že NATO Belgorod nyní usilovně hledá. USNI tvrdí, že na začátku tohoto týdne byla ponorka vyfotografována v arktických vodách. Zástupci Pentagonu o její poloze ale neposkytli institutu žádné konkrétní informace.

Zatím Švédové vyslali k poničeným plynovodům Nord Stream 1 a 2 svoji ponorku. Ta měla přinést více informací o incidentu, který seismologové označují za výbuchy, jež narušily potrubí a zapříčinily únik plynu. Evropské státy incident vyšetřují jako sabotáž se zatím neznámým pachatelem. Rusko, jehož státní firma Gazprom je většinovým vlastníkem plynovodů, ze sabotáže obvinilo Západ, konkrétně Spojené státy. Ty to odmítají.

Britský ministr obrany Ben Wallace řekl, že jeho země pořídí dvě specializované lodě na ochranu infrastruktury na dně moří. Kromě Británie se na tento typ obrany po incidentu s Nord Streamem více zaměřila i Itálie, která posílila dohled nad svojí podmořskou infrastrukturou. Norsko zase vyslalo vojáky ke střežení své plynárenské a ropné infrastruktury na pobřeží. "Jsme odhodlaní zabezpečit naši kritickou infrastrukturu," napsal na svůj Twitter předseda Evropské rady Charles Michel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Tržby obchodník klesají už půl roku. V říjnu pokles zrychlil na 9,4 procenta

Tržby v maloobchodě v ČR klesají půl roku. V říjnu pokles zrychlil na 9,4 procenta po zářijovém snížení o 5,3 procenta. Klesly hlavně za nepotravinářské zboží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indonésii bude hrozit až rok vězení za nemanželský sex

Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Nová norma, která se bude vztahovat na Indonésany i cizince, počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident, uvedly agentury AP a Reuters. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex.

Nový zákoník kritizují zástupci firem podnikajících cestovního ruchu. Místopředseda jejich sdružení firem Maulana Yusran označil zákon za "zcela kontraproduktivní". Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19. V Indonésii je řada populárních turistických destinací, například ostrov Bali.

Schválení zákoníku podle agentury ukazuje na posilování konzervativních sil v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Podle kritiků nové paragrafy posílí policejní kontrolu nad morálkou, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy