reklama
 
 

Takto imámové v Británii domlouvají sňatky dětí

8. 10. 2013 19:00
Podle práva šaría je sňatek legální v pubertě, oddávány jsou ale i osmileté dívky

Londýn - Britským novinářům z televize ITV News se podařilo nahrát islámské duchovní, jak na půdě Spojeného království domlouvají sňatky nezletilých dívek.

Některým z nich je přitom pouhých čtrnáct let.

Imámové z Manchesteru a Birminghamu sňatky nejenže domlouvali, ale ještě vedli obřady, které se v mnoha případech konaly i proti vůli dětských nevěst.

Britské zákony přitom, podobně jako ty české, připouštějí svatbu nejdříve po dovršení věku šestnácti let obou snoubenců. Islámské právo oproti tomu povoluje uzavření manželství už v době, kdy se u dívky začne projevovat puberta.

Když figurant namítl, že je dívce teprve čtrnáct, a vdávat se tudíž nemůže, odvětil jeden z imámů z mešity Ghakmol Šaríf v Birminghamu, že z hlediska náboženství je na sňatek připravena.

Islám nám to ulehčil

"Islám nám to jasně ulehčil. Nic proti tomu nenamítá, děláme to, protože je to v souladu s islámem," říká duchovní.

To ale není všechno, imámové žení i již ženaté muže. "Nevěřící, Angličané, se, jak víte, nemohou ženit dvakrát, ale my se můžeme ženit čtyřikrát," dodal.

Další z imámů podotkl, že sňatek sice nebude potvrzen britskými dokumenty, ale dodal, že z hlediska islámu bude dívka provdána.

Podle neziskové organizace Karma Nirvana, která se zabývá pomocí provdaným nezletilým dívkám, jsou k obřadu nuceny i osmileté muslimky. Měsíčně na lince pomoci evidují na 600 takových případů, a to i přes to, že za nucený sňatek ve Velké Británii hrozí až dva roky vězení.

autor: Petr Jemelka | 8. 10. 2013 19:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama