Takto imámové v Británii domlouvají sňatky dětí

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 10. 2013 19:00
Podle práva šaría je sňatek legální v pubertě, oddávány jsou ale i osmileté dívky
Muslimské ženy mohou být v Británii provdány už s příchodem puberty.
Muslimské ženy mohou být v Británii provdány už s příchodem puberty. | Foto: Thinkstock

Londýn - Britským novinářům z televize ITV News se podařilo nahrát islámské duchovní, jak na půdě Spojeného království domlouvají sňatky nezletilých dívek.

Některým z nich je přitom pouhých čtrnáct let.

Imámové z Manchesteru a Birminghamu sňatky nejenže domlouvali, ale ještě vedli obřady, které se v mnoha případech konaly i proti vůli dětských nevěst.

Britské zákony přitom, podobně jako ty české, připouštějí svatbu nejdříve po dovršení věku šestnácti let obou snoubenců. Islámské právo oproti tomu povoluje uzavření manželství už v době, kdy se u dívky začne projevovat puberta.

Když figurant namítl, že je dívce teprve čtrnáct, a vdávat se tudíž nemůže, odvětil jeden z imámů z mešity Ghakmol Šaríf v Birminghamu, že z hlediska náboženství je na sňatek připravena.

Islám nám to ulehčil

"Islám nám to jasně ulehčil. Nic proti tomu nenamítá, děláme to, protože je to v souladu s islámem," říká duchovní.

To ale není všechno, imámové žení i již ženaté muže. "Nevěřící, Angličané, se, jak víte, nemohou ženit dvakrát, ale my se můžeme ženit čtyřikrát," dodal.

Další z imámů podotkl, že sňatek sice nebude potvrzen britskými dokumenty, ale dodal, že z hlediska islámu bude dívka provdána.

Podle neziskové organizace Karma Nirvana, která se zabývá pomocí provdaným nezletilým dívkám, jsou k obřadu nuceny i osmileté muslimky. Měsíčně na lince pomoci evidují na 600 takových případů, a to i přes to, že za nucený sňatek ve Velké Británii hrozí až dva roky vězení.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy