Takový byl vládce Srbů: Slobodan Miloševič

Takový byl vládce Srbů: Slobodan Miloševič
Slobodan Miloševič u haagského soudu v roce 2004
Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič usedá v roce 2002 na lavici u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii
Prezident jihosrbského Kosova Ibrahim Rugova (vpravo) a bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič na archivním snímku z 1. dubna 1999
Foto: reuters
Reuters Reuters
11. 3. 2006 14:15

Haag - Slobodan Miloševič byl posledním žijícím politikem, s nímž jsou spojena pro Balkán tragická devadesátá léta plná válek, etnických čistek, masakrů, bombardování a ekonomických blokád.

Chorvatský prezident Franjo Tudjman zemřel v roce 1999, bosenský předák Alija Izetbegovič čtyři roky poté. Letos podlehl rakovině Ibrahim Rugova, prezident kosovských Albánců.

 

Prohlédněte si speciál: Vše o smrti Slobodana Miloševiče

 

Války v Chorvatsku, Bosně, Kosovu, Makedonii a bombardování Srbska a v roce 1991 i Slovinska si vyžádaly desítky tisíc mrtvých. Povraždění osmi tisíc bosenských muslimů ve Srebrenici v roce 1995 bylo nejhorším masakrem v Evropě od druhé světové války.

Odešly tyto hrůzy s Miloševičem definitivně do minulosti? Je dnešní Balkán hodně odlišný ve srovnání s devadesátými lety?

Pohled na současnost zemí, které tak bolestně vznikly z Titovy Jugoslávie, nabízí spíše kladnou odpověď. Všude vládnou modernější, reformní a méně nacionalističtí politici.

 

Právě se děje

Další zprávy