Takový byl vládce Srbů: Slobodan Miloševič

Foto: reuters
Reuters Reuters
11. 3. 2006 14:15

Haag - Slobodan Miloševič byl posledním žijícím politikem, s nímž jsou spojena pro Balkán tragická devadesátá léta plná válek, etnických čistek, masakrů, bombardování a ekonomických blokád.

Chorvatský prezident Franjo Tudjman zemřel v roce 1999, bosenský předák Alija Izetbegovič čtyři roky poté. Letos podlehl rakovině Ibrahim Rugova, prezident kosovských Albánců.

 

Prohlédněte si speciál: Vše o smrti Slobodana Miloševiče

 

Války v Chorvatsku, Bosně, Kosovu, Makedonii a bombardování Srbska a v roce 1991 i Slovinska si vyžádaly desítky tisíc mrtvých. Povraždění osmi tisíc bosenských muslimů ve Srebrenici v roce 1995 bylo nejhorším masakrem v Evropě od druhé světové války.

Odešly tyto hrůzy s Miloševičem definitivně do minulosti? Je dnešní Balkán hodně odlišný ve srovnání s devadesátými lety?

Pohled na současnost zemí, které tak bolestně vznikly z Titovy Jugoslávie, nabízí spíše kladnou odpověď. Všude vládnou modernější, reformní a méně nacionalističtí politici.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy