Tak horko ještě nebylo. Připravte se na nejteplejší dva roky v historii, varují vědci

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 9. 2015 14:30
Příští dva roky budou kvůli kombinaci neustále se zvyšujících emisí skleníkových plynů a meteorologické anomálie známé jako El Niňo pravděpodobně nejteplejšími v historii měření. To povede k suchům v Evropě, na jihu Afriky, na východě Asie či na Filipínách a naopak k tragickým záplavám a sesuvům půdy v Jižní Americe.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Londýn - Nadcházející dva roky mohou být vinou stále většího zamoření atmosféry skleníkovými plyny, k němuž se letos přidají cyklické změny v ekosystému, nejteplejší v moderní historii.

Britští meteorologové kromě činnosti člověka upozorňují i na nebývale silný vliv anomálie známé jako El Niňo.

Část léta v evropském mírném podnebném pásmu může být paradoxně chladnější, celoroční průměr ale bude citelně vyšší a především sušší.

To bude mít katastrofální dopady na zemědělskou úrodu.

Už letošní rok bude podle britských klimatologů o 0,68 stupně Celsia nad dlouhodobým průměrem z období let 1961 až 1990.

"Víme, že na globální teploty mají každoročně dopad přirozené vlivy (například výše zmiňované El Niňo - pozn. red.), letošní velmi vysoké teploty ale prokazují pokračující dopady člověkem produkovaných emisí skleníkových plynů. Vzhledem k tomu, že následující rok bude podle všeho obdobně teplý, je jasné, že se naše klima nadále mění," vysvětlil Stephen Belcher, ředitel Hadleyho meteorologického centra.

Tohle není náhoda

Se závěry studie souhlasí i jeho oponent Rowan Sutton z Univerzity v Reedingu.

"Tohle není náhoda. Pozorujeme, jak se v atmosféře a světových oceánech kvůli skleníkovým plynům soustavně hromadí energie. Pokud nepřijde nějaká silná vulkanická erupce, musíme se připravit na to, že budou roky 2015, 2016 a 2017 dost možná nejteplejšími v historii měření," předesílá Sutton.

Výše zmíněné znamená zjednodušeně řečeno to, že by se oteplovalo i bez přičinění člověka. Kam až tyto změny povedou, přičte-li se i podíl člověka, si ale nikdo netroufne odhadovat.

"Pokud jde o světové klima, čeká nás vzhledem k tolika věcem, k nimž se najednou schyluje, důležitý milník," uznal další britský meteorolog Adam Scaife. Vliv El Niňa, na nějž se musíme připravit v příštích měsících, bude velmi pravděpodobně ještě citelnější než na přelomu let 1997 a 1998.

Tehdy anomálie způsobila katastrofální záplavy na západě Spojených států a následné vyvolala sesuvy půdy, jakožto i sucha v Indonésii či rozsáhlé lesní požáry v Austrálii.

El Niňo, které globální klima ovlivní letos, pravděpodobně povede k suchům na jihu Afriky, na východě Asie či na Filipínách a naopak k tragickým záplavám a sesuvům půdy v Jižní Americe.

 

Právě se děje

Další zprávy