Tajné služby USA povede bývalý senátor Dan Coats

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 1. 2017 15:25
Ředitelem amerických tajných služeb, který je hlavním bezpečnostním poradcem prezidenta USA a jehož úkolem je koordinace amerického civilního a vojenského špionážního aparátu, bude bývalý senátor Dan Coats. Donald Trump v oznámení podle agentury AP zdůraznil, že Coats prokazuje hlubokou odbornou znalost problematiky a má skvělý úsudek.
Bývalý americký senátor Dan Coats
Bývalý americký senátor Dan Coats | Foto: ČTK

Washington – Budoucí prezident USA Donald Trump si jako ředitele amerických tajných služeb vybral někdejšího republikánského senátora Dana Coatse.

Coats ve funkci vystřídá Jamese Clappera, který podal demisi k 20. lednu, kdy Barack Obama předá prezidentský úřad Trumpovi.

"Není pro mě důležitějšího úkolu než udržet Ameriku v bezpečí. Aby tomu tak bylo, využiju k tomu každý nástroj, který budu mít k dispozici," uvedl Coats ve společném prohlášení s Trumpem.

Coats podle Trumpa prokazuje hlubokou odbornou znalost problematiky a má skvělý úsudek. Obamův nástůpce to uvedl ve svém oznámení, informovala agentura AP.

O očekávané nominaci Coatse americká média informovala již ve čtvrtek, Trump ji ale oznámil až tuto sobotu, tedy den poté, co se sešel s představiteli tajných služeb. Ti ho seznámili se zprávou, podle které se Rusko na pokyn prezidenta Vladimira Putina snažilo ovlivnit loňské prezidentské volby v USA.

Generál letectva ve výslužbě Clapper byl do funkce jmenován v roce 2010. Předtím působil jako náměstek ministra obrany zodpovědný za rozvědku. Obama tehdy Clappera označil za jednoho z nejzkušenějších a nejuznávanějších zpravodajských profesionálů v USA.

Coats na začátku tisíciletí působil jako americký velvyslanec v Německu, předtím byl členem Sněmovny reprezentantů a poté i Senátu. Do Senátu USA se vrátil po odchodu z Německa a kariéru zákonodárce ukončil tento týden v úterý, kdy skončilo funkční období starého Kongresu a funkce se ujali zákonodárci zvolení v listopadových volbách. V nich Coats již nekandidoval.

Coats je ve Washingtonu znám konzervativním postojem k homosexuálům. Je považován za jednoho z tvůrců principu "neptej se a nemluv o tom", který homosexuálům sice umožňoval v armádě sloužit, ti ale nesměli o své sexuální orientaci hovořit. V roce 2011, když bylo od tohoto přístupu upuštěno, Coats s tím nesouhlasil.

Ředitel národních zpravodajských služeb je hlavním bezpečnostním poradcem amerického prezidenta a jeho úkolem je koordinace amerického civilního a vojenského špionážního aparátu. Kandidáty na tuto funkci vybírá přímo prezident, schválení personálního obsazení stejně jako u ministerských nominací však podléhá Senátu.

V Bílém domě není vlivnější osoby, než je poradce pro národní bezpečnost. Jeho rady mají velký dopad pro blízké i vzdálené zahraničí Spojených států. | Video: Pavel Tomášek
 

Právě se děje

Další zprávy