Tajné služby USA povede bývalý senátor Dan Coats

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 1. 2017 15:25
Ředitelem amerických tajných služeb, který je hlavním bezpečnostním poradcem prezidenta USA a jehož úkolem je koordinace amerického civilního a vojenského špionážního aparátu, bude bývalý senátor Dan Coats. Donald Trump v oznámení podle agentury AP zdůraznil, že Coats prokazuje hlubokou odbornou znalost problematiky a má skvělý úsudek.
Bývalý americký senátor Dan Coats
Bývalý americký senátor Dan Coats | Foto: ČTK

Washington – Budoucí prezident USA Donald Trump si jako ředitele amerických tajných služeb vybral někdejšího republikánského senátora Dana Coatse.

Coats ve funkci vystřídá Jamese Clappera, který podal demisi k 20. lednu, kdy Barack Obama předá prezidentský úřad Trumpovi.

"Není pro mě důležitějšího úkolu než udržet Ameriku v bezpečí. Aby tomu tak bylo, využiju k tomu každý nástroj, který budu mít k dispozici," uvedl Coats ve společném prohlášení s Trumpem.

Coats podle Trumpa prokazuje hlubokou odbornou znalost problematiky a má skvělý úsudek. Obamův nástůpce to uvedl ve svém oznámení, informovala agentura AP.

O očekávané nominaci Coatse americká média informovala již ve čtvrtek, Trump ji ale oznámil až tuto sobotu, tedy den poté, co se sešel s představiteli tajných služeb. Ti ho seznámili se zprávou, podle které se Rusko na pokyn prezidenta Vladimira Putina snažilo ovlivnit loňské prezidentské volby v USA.

Generál letectva ve výslužbě Clapper byl do funkce jmenován v roce 2010. Předtím působil jako náměstek ministra obrany zodpovědný za rozvědku. Obama tehdy Clappera označil za jednoho z nejzkušenějších a nejuznávanějších zpravodajských profesionálů v USA.

Coats na začátku tisíciletí působil jako americký velvyslanec v Německu, předtím byl členem Sněmovny reprezentantů a poté i Senátu. Do Senátu USA se vrátil po odchodu z Německa a kariéru zákonodárce ukončil tento týden v úterý, kdy skončilo funkční období starého Kongresu a funkce se ujali zákonodárci zvolení v listopadových volbách. V nich Coats již nekandidoval.

Coats je ve Washingtonu znám konzervativním postojem k homosexuálům. Je považován za jednoho z tvůrců principu "neptej se a nemluv o tom", který homosexuálům sice umožňoval v armádě sloužit, ti ale nesměli o své sexuální orientaci hovořit. V roce 2011, když bylo od tohoto přístupu upuštěno, Coats s tím nesouhlasil.

Ředitel národních zpravodajských služeb je hlavním bezpečnostním poradcem amerického prezidenta a jeho úkolem je koordinace amerického civilního a vojenského špionážního aparátu. Kandidáty na tuto funkci vybírá přímo prezident, schválení personálního obsazení stejně jako u ministerských nominací však podléhá Senátu.

V Bílém domě není vlivnější osoby, než je poradce pro národní bezpečnost. Jeho rady mají velký dopad pro blízké i vzdálené zahraničí Spojených států. | Video: Pavel Tomášek
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy